شماره تماس: 984191011210+

اهمیت کاربرد نرم افزار ERP در تولید چیست؟

کاربرد نرم افزار ERP

کاربرد نرم افزار ERP برای مدیریت فعالیت های روزانه مانند تدارکات، مدیریت ریسک، حسابداری، عملیات زنجیره تامین و مدیریت پروژه است. نرم افزار ERP تولید پلت فرمی است که طیف گسترده ای از عملکردهای تجاری مانند مدیریت مالی، مدیریت سرمایه انسانی، مدیریت زنجیره تامین، مدیریت مشتری، مدیریت موجودی و سفارش کار و غیره را ارائه می دهد. پیاده سازی نرم افزار ERP در سازمان ها می تواند هزینه های موجودی را بین 25 تا 30 درصد و هزینه های مواد خام را تا حدود 15 درصد کاهش دهد. این نرم افزار جریان اطلاعات را تسهیل می کند، بهره وری و تصمیم گیری را بهبود می بخشد.

سیستم ERP یک راهکار مستقل برای کسب و کارهای تولیدی ارائه می دهد که امکان دسترسی به اطلاعات شرکت را در هر زمان و از یک مکان بدون تحمیل منابع داخلی فراهم می کند.

نرم افزار ERP
پیشنهاد نرم افزار
نرم افزار erp

تعریف نرم افزار ERP

نرم افزار ERP چیست؟ اصطلاح ERP مخفف عبارت Enterprise Resource Planning است. اما، حتی نام کامل آن نیز روشن نمی کند که ERP چیست و چه کاری انجام می دهد. در ساده ترین تعریف می توان گفت؛ ERP به سیستم‌ها و نرم‌افزارهایی اطلاق می‌شود که توسط کسب‌وکارها برای مدیریت فعالیت‌های تجاری روزانه‌شان مانند حسابداری، تولید و مدیریت پروژه استفاده می‌شود.

نکته مهم

کسب‌وکارها از یک سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی برای تقویت ارتباطات بین بخشی، بهینه‌سازی فرآیندها و افزایش دسترسی مطمئن به تمام عملیات تجاری استفاده می‌کنند.

ERP نرم افزاری است که عملکردها و فرآیندهای کسب و کار را از طریق ماژول های مکمل و به هم پیوسته کنترل، مدیریت و یکپارچه می کند. کسب‌وکارها از یک سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی برای تقویت ارتباطات بین بخشی، بهینه‌سازی فرآیندها و افزایش دسترسی مطمئن به تمام عملیات تجاری استفاده می‌کنند. عملکردهای کلیدی و کاربرد نرم افزار ERP شامل مدیریت موجودی، مدیریت زنجیره تامین، مدیریت ارتباط با مشتری، حسابداری، حمل و نقل، برنامه ریزی تحویل، فروش، جدول زمانی و موارد دیگر است.

نرم افزار ERP تولید چیست؟

کاربرد نرم افزار ERP در تولید

ERP تولید، عملکردهای خاص تولید را ارائه می دهد که فرآیندهای اصلی کسب و کار و تولید را ساده و خودکار می کند. نرم افزارهای ERP تولید مدرن در همان پایگاه های داده ای ساخته شده اند که فرآیندها و برنامه های تجاری روزمره را اجرا می کنند و یک پلت فرم مدیریت کسب و کار کامل را ایجاد می کنند.

سیستم ERP برای چه چیزی باید استفاده شود؟

مهم نیست که چه نوع نرم افزار ERP را انتخاب می کنید یا چرا هدف اصلی و کاربرد نرم افزار ERP در تولید ساده کردن عملیات و ادغام چندین سیستم در یک سیستم است. شما می توانید بر اساس نیازهای خود و آنچه تامین کننده ERP شما ارائه می دهد، یک یا همه این موارد را یکپارچه کنید:

 • مدیریت موجودی: به عنوان مدیریت مواد اولیه نیز شناخته می‌شود، ماژول‌ موجودی به اندازه‌گیری اهداف موجودی، استانداردسازی مجدد و ردیابی اقلام در سازمان شما با شماره سریال کمک می‌کند.
 • خرید: این ماژول ها فرآیندهای تدارکات را مدیریت می کنند و از نزدیک با ماژول های موجودی و SCM کار می کنند.
 • فروش و بازاریابی: این ماژول ها گردش کار فروش را مدیریت می کنند، از پرس و جو و نقل قول گرفته تا سفارشات فروش و صورتحساب.
 • ساخت: به این ماژول تولید یا مهندسی نیز گفته می شود، هدف این ماژول کارآمدتر ساختن تولید است. این ماژول، برنامه ریزی و پیش بینی محصول، نظارت بر تولید روزانه و موارد دیگر را دارد. با ماژول های SCM و موجودی یکپارچه شده است.
 • مدیریت مالی: ماژول مالی سرمایه را مدیریت می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد تا راحت‌تر پول ورودی و خروجی کسب‌وکار را ببینید. به معاملات استاندارد حسابداری از جمله مخارج، ترازنامه، مدیریت مالیات، تطبیق بانکی و موارد دیگر می پردازد. همچنین می تواند گزارش های مالی برای هر بخش تولید کند.
 • مدیریت ارتباط با مشتری (CRM): هدف این ماژول بهبود خدمات مشتری و افزایش سود سرانه است. این ماژول، سرنخ ها، روابط مشتری و فرصت های فروش را مدیریت می کند.
 • مدیریت زنجیره تامین (SCM): این ماژول به زنجیره تامین شما می پردازد، از جمله حوزه هایی مانند مدیریت سفارش خرید، اتوماسیون فرآیند، و جریان تولید از تولید به مصرف کننده و بازگشت مجدد.
 • مدیریت منابع انسانی (HRM): این ماژول به کارکنان شما می‌پردازد و شامل مواردی مانند برگه‌های زمانی، سوابق کارکنان، بررسی عملکرد، سیستم‌های حقوق و دستمزد و مشخصات شغلی می‌شود.
 • گزارش دهی خودکار: این ماژول با دیگر ماژول ها کار می کند تا گزارش دهی را در تمام بخش ها آسان کنند. کارکنان دیگر برای کسب گزارش از هر سیستم وقت صرف نمی کنند.
 • هوش تجاری (BI): این ماژول ها استفاده از هوش تجاری برای تصمیم گیری های مبتنی بر داده برای آینده شرکت را آسان تر می کند. به طور معمول، ماژول های BI را فقط در بسته های بزرگ ERP خواهید یافت.
 • مدیریت پروژه: این ماژول فعالیت های پروژه را با امور مالی شرکت مرتبط می کند تا گزارش موفقیت یا شکست پروژه ها را آسان کند. از آن استفاده کنید تا ببینید چقدر خوب روی تکمیل پروژه ها به موقع و با بودجه بندی کار می کنید.
 • بهینه سازی فناوری اطلاعات: این ماژول برای بهینه سازی ساختار فناوری اطلاعات شما، برای حفظ عملکرد روان سیستم ها کار می کند.
 • مدیریت دارایی: هدف این ماژول مدیریت دارایی های فیزیکی شما مانند ساختمان، تجهیزات تولیدی و غیره است.
 • تجارت الکترونیک: این ماژول مدیریت چندین کانال فروش آنلاین را با سایر حوزه های ERP شما یکپارچه می کند.

انواع مختلفی از سیستم های ERP وجود دارد. به همین دلیل است که هنگام بررسی گزینه های خود برای خرید نرم افزار ERP جدید، مهم است که محصول خاص خود را همراه با زیرساخت های فناوری اطلاعات، عملیاتی و اهداف تجاری خود در نظر بگیرید. این موارد استفاده متداول نشان می‌دهد که ERP چگونه می‌تواند به رفع نیازهای کسب‌وکار برای شرکت ها در هر شکل و اندازه کمک کند.

اهمیت کاربرد نرم افزار ERP در تولید چیست؟

1- اطلاعات زمان واقعی

کاربرد نرم افزار ERP تولید تمام عملیات تجاری را خودکار می کند و داده های دقیق و آنی را ارائه می دهد. نرم افزار ERP تولید با هدایت کاربران از طریق فرآیندهای پیچیده، جلوگیری از ورود مجدد داده ها و بهبود عملکردهای تولید، تکمیل سفارش و تحویل، کارایی و بهره وری را افزایش می دهد.

2- انعطاف پذیری

برنامه های نرم افزار ERP قابل اعتماد، سازگار و قابل تنظیم هستند. آنها را می توان برای پاسخگویی به نیازهای خاص یک کسب و کار سفارشی کرد. سیستم های ERP هم چنین می توانند تغییر کنند تا نیازهای در حال توسعه یک شرکت در حال توسعه را برآورده کنند.

3- کاهش هزینه

از جمله کاربرد نرم افزار ERP این است که با ارائه یک منبع واحد از داده های دقیق و در زمان واقعی، هزینه های اداری و عملیاتی را کاهش می دهد. نرم افزار ای آر پی تولیدکنندگان را قادر می سازد تا به طور فعالانه عملیات را مدیریت کنند، از اختلالات و تاخیرها جلوگیری کنند، گلوگاه های اطلاعاتی را بشکنند و به کاربران در تصمیم گیری سریع تر کمک کنند.

نکته مهم

نرم افزار ای آر پی تولیدکنندگان را قادر می سازد تا به طور فعالانه عملیات را مدیریت کنند، از اختلالات و تاخیرها جلوگیری کنند

7 ویژگی کلیدی نرم افزار ERP تولید

نرم افزار ERP تولید طیف گسترده ای از ویژگی ها را برای بهبود عملکردهای تجاری ارائه می دهد. از جمله موارد زیر:

1- مدیریت موجودی

کاربرد نرم افزار ERP در تولید مدیریت موثر موجودی است که برای شرکت های تولیدی حیاتی است. مدیریت موجودی شامل ردیابی موجودی، وضعیت محصول، مدیریت مواد خام، ردیابی سفارش خرید، کالاهای نهایی و کنترل کلی است. نرم افزارهای ERP تولید مدرن شامل روش هایی برای مدیریت موجودی، تحویل به موقع و برنامه ریزی نیاز مواد (MRP) است که به مدیریت کارآمد موجودی ها کمک می کند.

2- انطباق و مدیریت ریسک

برای پیگیری انطباق و مقررات مختلف کسب و کار، سیستم های ERP شامل نرم افزاری برای مدیریت ریسک و انطباق هستند. سیستم های ERP امروزی با ویژگی های انطباق و مقررات برای کمک به مدیریت مقررات منابع انسانی در هر مرحله و امنیت اطلاعات طراحی شده اند.

3- کنترل کیفیت

کنترل کیفیت مجموعه ای از استانداردها است که تضمین می کند محصول تولیدی اهداف کیفی سازمان را برآورده می کند. کیفیت یک عامل حیاتی موفقیت کسب و کار تولیدی است. محصول باید به عنوان بخشی از تضمین کیفیت به طور کامل مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد. کاربرد نرم افزار ERP این است که به ردیابی و نظارت بر فرآیندهای مدیریت کیفیت مختلف از طریق مکانیسم های هشدار و نظارت در همه سطوح کمک می کند.

4- خودکارسازی فرایند

فناوری، خودکار کردن کارهای روزمره را آسان‌تر می‌کند و در زمان های انسانی صرفه‌جویی می‌کند و عملا احتمال خطای انسانی را از بین می‌برد. اتوماسیون کامل فرآیند توسط راهکار نرم افزار ERP برای تولید ارائه می شود که تعدادی از فرآیندها از جمله فروش، سوابق خرید، سهام، منابع انسانی و موارد دیگر را ادغام می کند. اتوماسیون باعث صرفه جویی در زمان می شود و به سازمان ها اجازه می دهد به داده های آنی دسترسی داشته باشند و کنترل بیشتری را اعمال کنند.

5- مدیریت زنجیره تامین و توزیع

پنجمین کاربرد نرم افزار ERP در تولید مدیریت زنجیره تامین و توزیع بر عناصر مختلفی مانند بسته بندی، انبارداری، تدارکات، محل فروش، فروشندگان و تامین کنندگان است که برای برندهای چند فروشگاهی و کسب و کارهای زنجیره خرده فروشی نظارت می کند. یک فرآیند مدیریت زنجیره تامین و توزیع موثر برای دوام و رشد یک شرکت بسیار مهم است.

6- مدیریت دارایی ها

نرم افزار ERP تولید خوب شامل یک ماژول مدیریت دارایی است که دارایی های فیزیکی و تجهیزات کارخانه را کنترل می کند. این ماژول به کسب‌وکارها در کاهش ریسک و هزینه‌ها کمک می‌کند و در عین حال زمان کار و بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

7- مالی و حسابداری

نقش و کاربرد نرم افزار ERP در تولید این است که مدیریت کامل کسب و کار را فراهم می کند. ماژول مالی و حسابداری تمام فعالیت های مالی، اسناد و مدارک را با ادغام گزارش های مختلف و ابزارهای هوش تجاری دنبال می کند.

چرا به یک نرم افزار ERP نیاز دارید؟

در ادامه مطلب به برخی از دلایلی که چرا کسب و کارها با اندازه های مختلف ممکن است از پیاده سازی ERP سود ببرند، نگاه می کنیم.

 • اشتراک گذاری اطلاعات: سیستم ERP می تواند به طور خودکار اطلاعات مهم را در بخش های مختلف شرکت شما به اشتراک بگذارد و در نتیجه، همکاری را از طریق اشتراک گذاری اطلاعات یکپارچه تقویت می کند.
 • بهبود عملکرد تجاری: سیستم یکپارچه تضمین می کند که بخش ها به جای تلاش برای به دست آوردن اطلاعاتی که به آنها در انجام یک کار کمک می کند، زمان را صرف مدیریت کسب و کار اصلی خود کنند. به عنوان مثال، یک سیستم ERP می تواند عملکرد کسب و کار شما را در پیش بینی فروش از طریق ردیابی سفارش ها، ردیابی درآمد و تولید سفارش خرید بهبود بخشد.
 • مدیریت آسان: با رشد سریع فناوری، مدیریت و استفاده از نرم افزارهای ERP هم چنان آسان تر می شود. این امر به ویژه برای شرکت هایی که ممکن است مهارت یا منابع لازم برای یکپارچه سازی سیستم های خود را نداشته باشند، صادق است. برای شرکت های بزرگ، ERP می تواند منابع مورد نیاز برای اجرای سیستم های منفصل را کاهش دهد.
 • گزارش‌دهی استاندارد: اگر می‌خواهید سازمان شما با بازار ارتباط برقرار کند، باید همه افراد سازمان از یک کتاب بخوانند. ERP اطمینان حاصل می کند که اطلاعات ارائه شده توسط سازمان شما منسجم است.
 • کاهش هزینه‌ها: شرکت‌های تولیدی با بهترین شیوه‌ها با استفاده از سیستم‌های ERP توانستند سطح هزینه ها را به صورت چشمگیری کاهش دهند.

نتیجه نهایی

نرم افزارهای ای ار پی که همه داده های شما را به هم متصل می کنند و قابلیت پیاده سازی نیازهای پیش بینی نشده کسب و کار شما را دارند می توانند در بهبود شرایط کسب و کار و افزایش بهره وری در کسب و کارتان به شما کمک کنند. با ما در ارتباط باشید تا بدانید که چگونه نرم افزار ERP کاواک بهترین چیزهایی را که یک نرم افزار ERP تولید به کسب و کارها ارائه می دهد برای شما نیز به ارمغان می آورد.

درخواست رایگان دمو ERP کاواک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در مطالب کاواک

کاواک در شبکه‌های اجتماعی

شاید دوست داشته باشید

درخواست پروپوزال