شماره تماس: 984191011210+

نرم افزار ERP چیست؟ + 5 کاربرد اصلی و مهم آن در سازمان ها – راهنمای جامع

نرم افزار ERP چیست؟

نرم افزار ERP چیست؟ و چرا برای کسب و کارها تبدیل به ضرورت شده است. یک نرم افزار ERP حرفه ایی و متناسب با صنعت شما که به عنوان مدیریت یکپارچه فرآیندها و برنامه های کسب و کار شما عمل می کند، می تواند انعطاف پذیری و چابکی در زمان واقعی را به کسب و کار شما ارائه دهد.

امروزه سیستم های ERP برای مدیریت هزاران کسب و کار در هر اندازه و در همه صنایع بسیار حیاتی هستند. در این مقاله قصد داریم در مورد این که نرم افزار ای آر پی چیست؟ چه ویژگی ها و مزایایی برای کسب و کارها می تواند داشته باشد و مواردی دیگر صحبت کنیم. تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید تا بیشتر در این مورد بدانید.

نرم افزار ERP چیست؟

نرم افزار ERP چیست؟ به عبارت بهتر ERP مخفف عبارت Enterprise Resource Planning است. ERP یعنی چه؟ ERP به معنی برنامه ریزی منابع سازمانی است و در واقع به نوعی از نرم افزار اطلاق می شود که سازمان ها برای مدیریت و یکپارچه سازی فعالیت های تجاری خود مانند حسابداری، تدارکات، مدیریت پروژه، ارتباط با مشتریان و … از آن استفاده می کنند.

یک مجموعه کامل نرم افزار ERP همچنین علاوه بر مدیریت عملکرد سازمانی، نرم افزاری است که به برنامه ریزی، بودجه، پیش بینی و گزارش عملکردهای سازمان کمک می کند.

سیستم ERP چیست؟

سیستم ERP چیست؟ این سیستم بسیاری از فرآیندهای تجاری را به هم متصل می کنند و جریان داده ها را بین آنها امکان پذیر می کنند. نرم افزارهای ای آر پی با جمع آوری داده های تراکنشی مشترک یک سازمان از منابع متعدد، تعدد داده ها را حذف می کنند و یکپارچگی داده ها را با یک منبع متمرکز ارائه می کنند.

سیستم erp باید پویایی و انعطاف پذیری لازم را داشته باشد تا در برابر تغییرات، واکنش های به موقع و مناسب از خود ارائه نماید. استفاده از سیستم erp منجر به کاهش هزینه ها، کاهش زمان انجام فعالیت ها، و هماهنگی بین تولید و تقاضا می شود.
اگر بخواهیم در مورد کارکردهای سیستم erp مواردی را بیان کنیم، می توانیم به اداره کسب و کار خود از هر نقطه و مکانی، مدیریت امور مالی، بهینه سازی زنجیره تامین، سرعت بخشیدن به فرایند فروش، تحویل پروژه ها در موعد مقرر، اداره انبار به صورت کارامد، پایبندی به تعهدات سازمان و بسیاری از موارد دیگر اشاره کنیم.

چرا نرم افزار ERP برای کسب و کارها مهم است؟

در حالی که هیچ راهکار کاملی برای هر فرآیند تجاری هر کسب و کار وجود ندارد، نرم افزار یکپارچه ERP می تواند با در کنار هم قرار دادن فرآیندها، سازمان ها را به سمت بهتر و بهتر شدن هدایت کند. از نرم افزار ای آر پی گاهی اوقات به عنوان «سیستم عصبی مرکزی یک سازمان» یاد می شود. یک نرم افزار ERP می تواند اتوماسیون، یکپارچه سازی و هوشمندی را فراهم کند که برای انجام کارآمد تمام فعالیت های روزانه کسب و کار ضروری است.

در توضیح بیشتر این که نرم افزار ERP چیست؟ باید گفت؛ امور مالی برای بستن سریع حساب ها به یک ERP نیاز دارد. فروش برای مدیریت تمام سفارشات مشتری به ERP نیاز دارد. لجستیک برای ارائه محصولات و خدمات مناسب به مشتریان بر روی نرم افزار ای آر پی که به خوبی اجرا می شود متکی است.

حساب های پرداختنی به ERP نیاز دارند تا به درستی و به موقع پرداخت شوند. مدیریت برای تصمیم گیری به موقع نیاز به مشاهده فوری عملکرد شرکت دارد. بنابراین آنها روی داده ها و تجزیه و تحلیل قابل اعتماد داده ها که توسط نرم افزار ERP امکان پذیر شده است، حساب می کنند.

نکته مهم

اهمیت نرم افزار ERP برای کسب و کارها با نرخ رو به رشد پذیرش آن توسط مدیران کسب و کار نشان داده شده است.

به گفته G2، «پیش بینی می شود که بازار جهانی نرم افزار ای ار پی تا سال 2026 با 10.2 درصد رشد به 78.40 میلیارد دلار برسد.»

دلایل نیاز شرکت به نرم افزار ERP چیست؟

علت نیاز شرکت به ERP چیست؟

دلایل نیاز یک شرکت به نرم افزار ERP چیست؟ در حقیقت نرم افزار ERP با اتصال همه بخش های شرکت و گردآوری داده ها در یک مکان کار می کند. نرم افزار ERP اغلب شامل حسابداری، موجودی، فروش و غیره است. هر بخش از کسب و کار شما می تواند به عناصر نرم افزاری تعیین شده خود دسترسی داشته باشد. سپس همه آنها به طور یکپارچه گرد هم می آیند تا همیشه یک نمای به روز به شما ارائه دهند.

با استفاده از نرم افزار ERP نه تنها می توانید یک نمای یکپارچه از شرکت داشته باشید، بلکه اغلب، داده ها را می توان در بین بخش ها به اشتراک گذاشت. بخش های مختلف کسب و کار شما اغلب باید با هم کار کنند. نرم افزار ای آر پی به عنوان مرکزی برای بخش ها عمل می کند تا وظایف را به طور موثر انجام دهند.

سه نشانه وجود دارد که نشان می دهد شما نیاز به استقرار یک سیستم ERP و بهره مندی از آن دارید. اول از همه، شاید شما با اصول اولیه خوب عمل کرده اید، اما اصول اولیه به محدودیت های رشد شما تبدیل شده اند. دوم، ممکن است متوجه شوید که حسابداری جدید یا سایر نرم افزارهای خاص شما با سیستم های موجود شما، یعنی سیستم منابع انسانی یا سیستم CRM داخلی، سازگار نیست. متوجه می‌شوید که تلاش برای ایجاد راه‌حل، اتلاف وقت و منابع است.

سومین و آخرین مورد این است که اگر کارکنان و مشتریان شما گهگاهی شروع به شکایت از اشتباهات می کنند و احساس می کنید که نمی توانید برای برآورده کردن انتظارات آنها سرمایه گذاری کنید، باید بدون هیچ تاخیری عملیات را ساده کنید و به دنبال پاسخ سوال نرم افزار ERP چیست؟ باشید.

چه نوع کسب و کاری باید از ERP استفاده کند؟

هر کسب و کاری، مهم نیست چقدر بزرگ یا کوچک، می تواند از نرم افزار ERP استفاده کند. با این حال، به عنوان یک قاعده، هرچه کسب و کار بزرگتر یا پیچیده تر باشد، نیاز بیشتری به ERP با دامنه وسیع تری از ویژگی های نرم افزار ERP وجود خواهد داشت. کسب‌وکارهای کوچک‌تر نیز می‌توانند از نرم‌افزار ERP خوب بهره‌مند شوند، در ابتدا با عملکرد کمتر، اما عاقلانه است که اطمینان حاصل شود که توانایی افزودن ویژگی‌ها با رشد کسب‌وکار وجود دارد.

کسب‌وکارهای کوچک‌تر می‌توانند سریع‌تر از نگرانی‌های بزرگ‌تر خود را تطبیق دهند و تغییر کنند، اما مهم است که به خاطر داشته باشید، کسب و کار در هر اندازه ای که باشد، تصمیم‌گیری‌ها همیشه باید آگاهانه و با اطلاعات دقیق و به‌روز گرفته شوند. سیستم ERP شما این اطلاعات را ارائه خواهد کرد. یک تجارت هرگز ساکن نیست. یا در حال رشد است یا در حال کاهش است، اما کارآفرینان عاقل همیشه وضعیت فعلی کسب و کار خود را خواهند دانست.

نرم افزار ERP چگونه کار می کند؟

نرم افزار ERP چیست؟ و چگونه کار می کند؟ ERP با ایجاد یک پایگاه داده متمرکز کار می‌کند که داده‌ها را از بخش‌ها و عملکردهای مختلف ذخیره می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که اطلاعات یکدست و به آسانی در سراسر سازمان در دسترس است. نرم افزار ERP از ماژول های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام به مدیریت عملکردهای تجاری خاص کمک می کنند. مانند:

 • دارایی، مالی، سرمایه گذاری
 • منابع انسانی
 • مدیریت زنجیره تامین
 • مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)
 • تولید
 • و …

این ماژول ها به هم متصل هستند و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و جریان یکپارچه داده ها را امکان پذیر می کنند و همکاری بین بخش های مختلف را تسهیل می کنند. کارمندان از نقش ها و عملکردهای مختلف می توانند به اطلاعات مربوطه از ERP دسترسی داشته باشند که به بهبود ارتباطات و تصمیم گیری کمک می کند.

نرم افزار ای آر پی کارهای روتین را خودکار می کند، فعالیت های دستی را کاهش می دهد و کارایی عملیاتی را افزایش می دهد. سیستم‌های ERP همچنین قابلیت‌های گزارش‌دهی و تحلیلی قوی را ارائه می‌کنند و به سازمان‌ها اجازه می‌دهند تا بینشی در مورد عملکرد خود به دست آورند و تصمیمات استراتژیک آگاهانه اتخاذ کنند.پیاده‌سازی و سفارشی‌سازی سیستم‌های ERP با توجه به نیازهای منحصربه‌فرد هر سازمان تنظیم می‌شود و این اطمینان را می‌دهد که نرم‌افزار با فرآیندها و الزامات تجاری خاص شرکت مطابقت دارد.

10 چالش مرتبط با نرم افزار ERP چیست؟

در حالی که نرم افزارهای ERP مزایای متعددی را ارائه می دهند، پیاده سازی و عملیات موفقیت آمیز آنها بدون چالش نیست. سازمان ها ممکن است در طول مراحل مختلف پذیرش ERP با موانع مختلفی روبرو شوند. در زیر 10 چالش رایج مرتبط با پیاده سازی و استفاده از ERP را خواهید دید.

1. پیچیدگی پیاده سازی

پیاده سازی نرم افزار ERP یک فرآیند پیچیده است که نیاز به برنامه ریزی دقیق، منابع و هماهنگی بین بخش ها دارد. ادغام چندین ماژول، انتقال داده ها، و سفارشی کردن سیستم برای رفع نیازهای خاص کسب و کار می تواند زمان بر و سخت باشد.

2. هزینه بیش از حد

هزینه های پیاده سازی ERP گاهی اوقات می تواند از بودجه اولیه فراتر رود، به خصوص اگر به اندازه کافی برنامه ریزی نشده باشد. عواملی مانند سفارشی‌سازی، آموزش، انتقال داده‌ها و مسائل فنی غیرمنتظره ممکن است در افزایش هزینه‌ها نقش داشته باشند.

3. مهاجرت و ادغام داده ها

انتقال داده‌ها از سیستم‌های قدیمی به پایگاه داده جدید ERP می‌تواند چالش برانگیز باشد، به‌ویژه زمانی که با حجم وسیعی از اطلاعات سروکار داریم و اطمینان از یکپارچگی داده‌ها در طول فرآیند مهاجرت نیز بسیار مهم است.

4. یکپارچه سازی سیستم

ادغام ERP با نرم افزارهای موجود و برنامه های کاربردی دیگر می تواند پیچیده باشد و ممکن است مشکلات سازگاری ایجاد شود. یکپارچه‌سازی یکپارچه برای ثبات داده‌ها و جریان‌های کاری متقابل کارآمد حیاتی است.

5. سفارشی سازی و ارتقاء

در حالی که سفارشی‌سازی اجازه می‌دهد ERP را برای نیازهای خاص کسب‌وکار تنظیم کند، اما می‌تواند ارتقاء سیستم و سازگاری با نسخه‌های جدیدتر نرم‌افزار را در آینده پیچیده کند.

6. انتخاب فروشنده

انتخاب فروشنده و نرم افزار ERP مناسب که با نیازها و اهداف سازمان همسو باشد، یک تصمیم حیاتی است. انتخاب فروشنده ضعیف می تواند منجر به پشتیبانی پایین تر و مشکل در توسعه آینده شود.

7. مقاومت در برابر تغییر

کارمندان ممکن است در برابر پذیرش فرآیندهای ERP جدید مقاومت کنند، زیرا از تغییر در جریان کار یا نقش های شغلی موجود خود می ترسند. غلبه بر مقاومت و اطمینان از آموزش مناسب کاربر برای پذیرش موفقیت آمیز ERP بسیار مهم است.

8. عملکرد و مقیاس پذیری

همانطور که کسب و کارها رشد می کنند، سیستم ERP باید مقیاس پذیر باشد تا حجم داده ها و کاربران را افزایش دهد. اطمینان از عملکرد و پاسخگویی ثابت برای رضایت کاربر حیاتی است.

9. آموزش و پذیرش کاربر

آموزش صحیح یکی از مهم ترین موضوعات در نرم افزار ای آر پی چیست؟ است. زیرا آموزش و مدیریت تغییر برای اطمینان از اینکه کارکنان سیستم ERP جدید را به طور کامل درک کرده و از آن استقبال می کنند، ضروری است. آموزش ناکافی می تواند مانع پذیرش کاربر شود و بر بهره وری تأثیر بگذارد.

10. مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار

منظور از مهندسی مجدد در نرم افزار ERP چیست؟ برای به حداکثر رساندن مزایای ERP، سازمان ها ممکن است نیاز به مهندسی مجدد فرآیندهای موجود خود داشته باشند تا با عملکردهای ERP هماهنگ شوند. این می تواند کاری زمان بر و پیچیده باشد.

از طریق برنامه ریزی دقیق، ارتباط و همکاری بین ذینفعان، فروشندگان ERP و تیم های پیاده سازی، کسب و کارها می توانند بر این چالش ها غلبه کنند که منجر به پاداش های قابل توجهی از نظر بهبود کارایی، تصمیم گیری بهتر و بهبود عملکرد تجاری می شود.

نرم افزار erp در تبریز
پیشنهاد مقاله
نرم افزار ERP در تبریز

کاربردهای نرم افزار ERP چیست؟

فرایندهایی که با نرم افزار ERP بهینه می شوند

همان طور که در این مقاله نرم افزار ERP چیست؟ تاکنون توضیح داده ایم یک نرم افزار ای آر پی می تواند بسیاری از فرایندهای اصلی کسب و کار را در سراسر سازمان شما پوشش دهد. از جمله کمک به از بین بردن موانع بین بخش ارتباط با مشتریان با بخش پشتیبانی از مشتریان. برخی از فرایندهایی که با نرم افزار ای آر پی می توان آنها را بهینه کرد عبارتند از:

1- خرید و فروش

خرده فروشان امروزی با چالش های زیادی روبرو هستند و یک سیستم ERP می تواند یک راه حل تجاری کامل و همه جانبه را ارائه دهد که تجربیات پشتیبانی از مشتریان، فرایندهای داخل فروشگاهی و دیجیتال را یکپارچه می کند. مشتریان از طریق هوش مصنوعی، تجربه خرید شخصی تر و یکپارچه تری کسب می کنند. در حالی که خرده فروشان بهره وری کارکنان را افزایش می دهند، نرم افزار ای آر پی به شفافیت بیشتر و رشد کسب‌ و کارشان نیز کمک می کنند.

2- امور مالی و سرمایه گذاری

نرم افزار ای آر پی چیست؟ و چه نقشی در امور مالی دارد. ERP باعث افزایش سودآوری در حین اجرای یکپارچه سازی می شود. نرم افزار ای آر پی در پیشخوان خود داده هایی مبتنی بر هوش مصنوعی نمایش می دهد که در واقع یک نمای کلی از امور مالی کسب و کار است. این داده ها به شما بینش و آگاهی می دهد و کمک می کند در هر زمان و هر مکان از اطلاعات لحظه ای استفاده نموده و تصمیم های درستی اتخاذ کنید. نرم افزار ERP همچنین با خودکار کردن کارهای روزانه، وارد کردن اطلاعات به صورت دستی را کاهش می دهد.

3- منابع انسانی

نرم افزارهای ای آر پی راه هایی برای مدیریت داده های شرکت و ساده کردن وظایف مدیریت کارکنان مانند حقوق و دستمزد، استخدام و سایر وظایف ارائه می دهند. با استفاده از این نرم افزارها شما در موقعیت بهتری برای کمک به حفظ، استخدام جدید و توانمندسازی کارکنان تان خواهید بود و در عین حال عملکرد کارکنان را نیز پیگیری می کنید. نرم افزار ERP به شما در شناسایی مشکلات منابع انسانی قبل از وقوع آنها نیز کمک می کند.

4- ساخت و تولید

نرم افزار ای آر پی فرآیندهای روزانه را از طریق اتوماسیون erp فرآیندها خودکار می کند و به تولیدکنندگان این امکان را می دهد که نیازهای مشتری را برآورده کنند و منابع را با دسترسی به داده های لحظه ای مدیریت کنند. همچنین مدیریت پروژه، مدیریت هزینه و برنامه ریزی تولید را بهینه می کند.

5- زنجیره تامین

اگر هنوز اطلاعات امور مالی، انبار و … را به صورت دستی وارد می کنید، نرم افزار ای آر پی با خودکارسازی این عملیات ها، کارهای انبارداری، حسابداری و … مانند ارائه موجودی انبار شما را خودکار می کند. می توانید با خودکارسازی این فرآیندها با ERP، در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید.

سه نشانه که به نرم افزار ERP نیاز دارید

اگر هم چنان با سیستم ERP قدیمی خود دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است از خود بپرسید که آیا اکنون زمان مناسبی برای ایجاد تغییر و تحول در کسب و کار من است یا نه. نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد نیاز به برنامه ERP جدید دارید:

1- نرم افزارهای اولیه اجازه رشد نمی دهند

شاید با ابزارها و نرم افزارهای اولیه خوب عمل کرده اید، اما اگر این نرم افزارها محدودیت هایی را برای گسترش بازار و توانایی شما برای رشد در مقیاس بزرگ تر ایجاد می کنند، ممکن است زمان انتخاب یک نرم افزار ERP بهتر فرا رسیده باشد. نرم افزاری که به اندازه کافی انعطاف پذیر است تا امکان رشد را برای کسب و کار شما فراهم کند.

2- با سیستم های متفاوت سر و کار دارید

با تغییر تکنولوژی و با گذشت زمان، متوجه می شوید که سیستم ها و نرم افزارهای مختلف شما به خوبی با هم کار نمی کنند. ممکن است متوجه شوید که نرم افزار حسابداری جدید شما با سیستم منابع انسانی قدیمی شما سازگار نیست و قابلیت یکپارچگی را فراهم نمی کند. در این صورت باید متوجه شوید که به یک برنامه ERP جدید و قدرتمند با قابلیت توسعه احتیاج دارید.

3- نمی توانید انتظارات مشتری را برآورده کنید

دادن ابزارهایی به کارکنان که برای موفقیت نیاز دارند و سرمایه گذاری در برآورده کردن انتظارات و نیازهای مشتریان می تواند کمک کند تا مزیت رقابتی خود را حفظ کنید. ابزارهایی که نمی توانند نیازها و خواسته های مشتریان را به شما منتقل نمایند، فقط ابزاری دست و پاگیر برای سازمان شما است. یک نرم افزار یکپارچه ERP حرفه ای و مدرن، روابط شما با مشتریان تان را بهبود می بخشد و تجربه مشتری مداری خوبی را در اختیار شما قرار می دهد.

10 ویژگی مهم نرم افزار ERP چیست؟

شاید از خود بپرسید که مهم ترین ویژگی های نرم افزار ERP چیست؟ هر نرم افزار ERP بر اساس صنعتی که برای آن آماده شده و ماژول هایی که مورد استفاده قرار می گیرد، فهرست بلندی از قابلیت ها را خواهد داشت. با این حال، 10 ویژگی نرم افزار ERP وجود دارد که اساسی هستند و همه سیستم های مدیریت منابع سازمانی یا ERP باید آنها را داشته باشند:

1- یک پایگاه داده مشترک: اطلاعات متمرکز و نسخه واحد از داده های حقیقی، ارائه داده های منسجم و مشترک از شرکت

2- تجزیه و تحلیل: تجزیه و تحلیل در نرم افزار ای آر پی چیست؟ در واقع ابزارهای تجزیه و تحلیل داخلی، گزارش دهی و ابزارهای انطباق هستند که می توانند بینش هوشمندانه ای را برای هر حوزه ای از کسب و کار ارائه دهند.

3- تجسم داده ها: ارائه بصری اطلاعات کلیدی با داشبورد، KPI و تجزیه و تحلیل با جزئیات برای کمک به تصمیم گیری سریع و آگاهانه

4- اتوماسیون ERP: اتوماسیون کارهای تکراری با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

5- UI/UX ثابت: ظاهر و احساس یکسان در ماژول ها و همچنین ابزارهای پیکربندی و شخصی سازی آسان

6- یکپارچه سازی: یکپارچه سازی در نرم افزار ERP چیست؟ منظور از آن، یکپارچه سازی فرآیندها و گردش‌ کارها و همچنین ادغام آسان با سایر راهکارهای نرم افزاری و منابع داده است.

7- فناوری های جدید: پشتیبانی از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، دستیارهای دیجیتال، اینترنت اشیا، امنیت و حریم خصوصی و موبایل

8- پلتفرم فناوری: استفاده از فناوری های سریع، اثبات شده و پایدار برای این سرمایه گذاری بلندمدت از جمله پلت فرم کم کد/بدون کد، iPaaS، مدیریت داده و موارد دیگر

9- پشتیبانی چند ملیتی: از جمله برای زبان ها، ارزها، شیوه ها و مقررات کسب و کار محلی و همچنین پشتیبانی فنی برای خدمات ابری، آموزش، کمک و پیاده سازی

10- انتخاب استقرار: ابری، داخلی یا ترکیبی

چالش های پیاده سازی ERP برای کسب و کارها

چالش های پیاده سازی ERP

با وجود تمام گزینه های موجود، برخی از شرکت ها هنوز در مورد پیاده سازی برنامه ای آر پی مردد هستند. دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد، اما در جایی که چالشی وجود دارد قطعا راه حلی هم وجود دارد. چالش های پیاده سازی و استقرار نرم افزار ای آر پی موارد زیر هستند:

1- انتخاب بهترین نرم افزار ERP

بهترین نرم افزار ERP چیست؟ و چگونه باید آن را تشخیص بدهیم. نرم افزار ERP باید بتواند بهترین فرآیندهای تجاری را که در حال حاضر استفاده می کنید را تحت یک سیستم یکپارچه جمع کند که به همه افراد سازمان شما امکان می دهد اطلاعات یکسانی را مشاهده کنند. به همین دلیل است که انتخاب بهترین نرم افزار ERP از بین چندین نرم افزار بسیار مهم و حیاتی است. زیرا آینده کسب و کارتان به انتخاب امروز شما بستگی دارد.

بهترین نرم افزار ERP

2- پرداخت هزینه نرم افزار ERP

استفاده از یک نرم افزار ای آر پی نباید به صورت اجرای همه یا هیچ باشد. ماژول های راهکار نرم افزار ای ار پی را می توان به طور جداگانه و با توجه به نیازهای کسب و کار خریداری کرد. این کار به تیم شما کمک می کند تا در اجرای ERP موفق تر عمل کند و شما را از سرمایه گذاری در یک نرم افزار بزرگ بدون اطلاع از اینکه آیا عملکردهایی که اضافه می کنید نتیجه می دهند یا نه نجات می دهد.

3- ادغام نرم افزار ERP با نرم افزارهای موجود

همان طور که اشاره کردیم، هر نرم افزار ERP که انتخاب می کنید باید با سیستم هایی که اکنون استفاده می کنید متناسب و قابل یکپارچه سازی باشد. همچنین دارای ویژگی هایی باشد که بتواند به رشد آینده کسب و کار شما کمک کند. برای مثال، اگر نرم افزاری که دارید بیشتر جنبه های مالی، زنجیره تامین و تولید کسب و کار شما را مدیریت می کند، ممکن است بخواهید به دنبال نرم افزاری باشید که مؤلفه هوش تجاری قوی تری داشته باشد.

نکته مهم

هر نرم افزار ERP باید با سیستم هایی که اکنون استفاده می کنید متناسب و با آنها قابل یکپارچه سازی باشد.

مزایای نرم افزار ERP

یک نرم افزار ای آر پی خوب مزایای زیادی دارد که بسته به نحوه استقرار سیستم می تواند متفاوت باشد. مزایای نرم افزار ERP چیست؟ در ادامه به برخی از مهم ترین آنها که برای همه نرم افزارهای ای آر پی مدرن اعمال می شود اشاره می کنیم:

1- بهره وری بالاتر

فرآیندهای اصلی کسب و کار را ساده و خودکار می کند تا به همه افراد در سازمان کمک کند با هزینه کمتر کارهای بیشتری انجام دهند.

2- بینش عمیق تر

مراکز اطلاعاتی چندگانه را حذف کنید، منبعی متمرکز از داده ها ایجاد کنید که دید مدیریتی عمیق تری ارائه می کند.

3- گزارش دهی سریع

با استفاده از نرم افزار ERP گزارش های مالی و تجاری را سریع دنبال کنید و به راحتی نتایج را به اشتراک بگذارید. بر اساس بینش هایی که به دست می آورید عمل کنید و عملکرد سازمان را بهبود بخشید.

4- ریسک کمتر

دید و کنترل کسب و کار را به حداکثر برسانید، از انطباق با الزامات قانونی اطمینان حاصل کنید، و ریسک را پیش بینی و از آن جلوگیری کنید.

5- فناوری اطلاعات ساده‌ تر

با استفاده از برنامه های ERP یکپارچه که یک پایگاه داده مشترک دارند، می توانید فناوری اطلاعات را ساده تر کنید.

6- چابکی بهبود یافته

با عملیات سریع و کارآمد و هم چنین دسترسی به داده ها در زمان واقعی، می توانید به سرعت فرصت های جدید را شناسایی کرده و نسبت به آنها واکنش نشان دهید.

مزایای نرم افزار ERP

انواع استقرار نرم افزار ERP چیست؟

انواع استقرار ERP

یکی از راه های یافتن پاسخ به سوال نرم افزار ERP چیست؟ شناخت انواع ERP براساس نوع و نحوه استقرار آن در کسب و کارها است. نرم افزارهای ای آر پی را می توان به روش های مختلفی استقرار داد:

 • استقرار در یک فضای ابری
 • استقرار در محل
 • استقرار در حالت ترکیبی

در ادامه بحث نرم افزار ERP چیست؟ برخی از مهم ترین مزایای هر کدام از روش های استقرار را توضیح داده ایم تا به شما در شناسایی گزینه مناسب برای استقرار نرم افزار ERP کمک کند.

ERP ابری

ERP ابری در نرم افزار ERP چیست؟ در این روش، نرم افزار ای آر پی در فضای ابری میزبانی می شود و به عنوان سرویسی که شما در آن مشترک هستید، از طریق اینترنت خدمات داده می شود. ارائه دهنده نرم افزار اغلب از طرف شما کار نگهداری منظم، به روزرسانی ها و امنیت را برعهده می گیرد. این روش مزایای زیادی دارد از جمله هزینه های اولیه پایین تر، مقیاس پذیری و چابکی بیشتر، یکپارچه سازی آسان تر و موارد دیگر.

ERP در محل

این مدل روشی برای استقرار نرم افزار است که در آن این شما هستید که همه چیز را کنترل می کنید. نرم افزار ای آر پی معمولا در داخل سازمان و در سرور مرکزی شرکت و در محل های انتخابی شما نصب می شود. نصب و نگهداری سخت افزار و نرم افزار بر عهده کارکنان شما می باشد.

نرم افزار ERP تحت وب

ERP هیبریدی یا ترکیبی

منظور از ERP هیبریدی در نرم افزار ERP چیست؟ برای شرکت هایی که می خواهند ترکیبی از هر دو را برای برآوردن نیازهای تجاری خود داشته باشند، مدل استقرار ERP ترکیبی وجود دارد. این روشی است که برخی از برنامه ها و داده های ERP شما در فضای ابری و برخی در سرور مرکزی شرکت شما قرار می گیرند. گاهی اوقات از این روش به عنوان ERP دو لایه هم یاد می شود.

ماژول های اصلی نرم افزار ERP کدامند؟

شاید برای شما هم پیش بیاید که بخواهید بدانید نرم افزار ERP چیست؟ و دارای چه ماژول هایی است. نرم افزارهای ERP دارای ماژول های مختلفی از برنامه های یکپارچه هستند که می توانند عملکردهای مختلف تجاری را خودکار کنند. در هر سیستم ERP، انواع ماژول های ERP وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • مدیریت منابع انسانی (HRM)
 • مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)
 • حسابداری و مدیریت مالی
 • مدیریت پروژه
 • مدیریت وظایف
 • بازاریابی و فروش
 • مدیریت زنجیره تامین (SCM)
 • خرید و سفارش ها

هزینه نرم افزار ERP

هزینه و قیمت نرم افزار ERP چییست؟ و به چه عواملی بستگی دارد. قیمت ERP به فروشنده نرم افزار، ماژول های انتخاب شده و روش استقرار بستگی دارد. هنگام محاسبه بازگشت سرمایه (ROI) یک نرم افزار ERP، هزینه های اولیه و جاری نیروی کار به اندازه هزینه های انتخاب و استقرار نرم افزار مهم هستند.

با گزینه های ابری و ترکیبی، عوامل جدید باید ارزیابی شوند. به عنوان مثال، نگهداری و به روزرسانی نرم افزار، امکانات، ظرفیت کامپیوتر، زمان خرابی و بازیابی، امنیت، حفظ حریم خصوصی و هزینه های کارکنان IT ملاحظات مهمی هستند.

قیمت نرم افزار erp

آینده نرم افزار ERP چیست؟

آینده نرم افزار ERP

مسأله مهم این است که آینده نرم افزار ERP چیست؟ و چگونه خواهد بود؟ تحول دیجیتال در حال افزایش است و نرم افزار ERP هسته اصلی آن است. از آنجایی که شرکت ها فناوری های دیجیتال را در هر بخش از کسب و کار استفاده می کنند، اساسا روش کار خود را هم تغییر می دهند.

به گفته گارتنر، یکی از اصلی ترین شتاب دهنده های تحول دیجیتال در کسب و کارها، «حذف درَگ» است؛ یعنی از بین بردن هر نیروی منفی که سرعت رشد کسب و کار را کند می کند، از جمله فرآیندها و سیستم های قدیمی. بنابراین، جای تعجب نیست که شرکت ها در حال حاضر به دنبال نرم افزارهای ERP قوی تری هستند تا تحول دیجیتال در کسب و کار خود را عملی کنند.

ERP در هر اندازه ای: گزینه من چیست؟

بهترین و مناسب ترین گزینه نرم افزار ERP چیست؟ نرم افزارهای ای آر پی فقط برای شرکت های خیلی بزرگ در کلاس جهانی طراحی نشده اند. بلکه نرم افزارهای ERP برای کسب و کارهایی در اندازه های کوچک، متوسط و بزرگ طراحی شده اند و بر هر سه نوع کسب و کار مناسب است و کارایی دارد.

هم چنین می توانید عملکردهای خاص صنعت و شرکت را برای رفع نیازهای منحصر به فرد کسب و کار خود مد نظر قرار دهید. صرف نظر از بخش و اندازه کسب و کار، شما می خواهید پروژه پیاده سازی نرم افزار ERP خود را با دقت و پیروی از بهترین شیوه ها برنامه ریزی کنید.

نکته مهم

نرم افزار ای آر پی فقط برای شرکت های بزرگ در کلاس جهانی نیست. نرم افزارهای ERP برای کسب و کارهایی در اندازه های کوچک، متوسط و بزرگ طراحی شده اند.

1- نرم افزار ERP برای کسب و کارهای کوچک

نرم افزار ERP برای کسب و کارهای کوچک می تواند به شما کمک کند تا همه جنبه های شرکت در حال رشد خود را مدیریت کنید. از فروش و نحوه ارتباط با مشتری گرفته تا امور مالی و عملیات.

2- نرم افزار ERP برای کسب و کارهای متوسط

امروزه، نرم افزار ERP که برای شرکت های متوسط طراحی شده است، از تجزیه و تحلیل داخلی، استقرار سریع و بهترین شیوه ها برای ده ها فرآیند مختلف تجاری – مالی، منابع انسانی، مدیریت زنجیره تامین و غیره بهره می برد. نرم افزار ای ار پی متوسط به کسب و کارهای در حال رشد کمک می کنند تا حتی با منابع محدود هم رقابت کنند.

3- نرم افزار ERP سازمانی

شرکت های بزرگ با فعالیت های گسترده به یک سیستم ERP قوی و پیشرو در بازار با هوش مصنوعی تعبیه شده، یادگیری ماشینی، تجزیه و تحلیل و اتوماسیون هوشمند برای تغییر مدل ها و فرآیندهای کسب و کار نیاز دارند. بسته به نیاز کسب و کار، سیستم های ERP می توانند به صورت پیش فرض، در فضای ابری یا در یک روش ترکیبی مستقر شوند. آنها می توانند با پایگاه های داده موجود یکپارچه شوند یا در حالت ایده آل، روی پایگاه های اطلاعاتی جدیدتر و قدرتمندتر اجرا شوند.

چگونه تصمیم بگیرید که آیا کسب و کار شما به ERP نیاز دارد یا نه؟

هر کسب‌وکاری منحصربه‌فرد است و در زمان‌های مختلف با چالش‌های متفاوتی روبرو می‌شود، بنابراین سؤال این است که چگونه تصمیم می‌گیرید سرمایه‌گذاری در نرم افزار ERP برای کسب‌وکار شما مناسب است یا خیر؟ اگر بتوانید بیشتر موارد موجود در این لیست را بررسی کنید، احتمالا شروع به ارزیابی ارائه دهندگان ERP و پاسخ به پرسش نرم افزار ERP چیست؟ و کار برای تخصیص منابع مورد نیاز برای استقرار کنید:

 • اعضای تیم شما زمان زیادی را صرف کارهایی می‌کنند که می‌دانید می‌توانند خودکار و ساده شوند.
 • شما به راحتی به داده هایی که برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد کسب و کار خود نیاز دارید دسترسی ندارید.
 • شما با فروشندگان و برنامه های دیگر کار می کنید.
 • ابزارها و فرآیندهای نرم افزاری مختلفی دارید که طی سال ها برای کسب و کار خود به کار گرفته اید و پیاده سازی کرده اید، اما آنها به یکدیگر متصل نیستند.
 • نمی دانید سطح موجودی شما به صورت روزانه چگونه است.
 • شخصا زمان زیادی را صرف جستجوی اطلاعات، تلاش برای افزایش بهره‌وری و کارایی و ادغام ابزارهای جدیدی می‌کنید که برای مقیاس‌بندی مورد نیاز هستند. تیم های شما نمی توانند به راحتی با یکدیگر همکاری کنند یا اطلاعات را به اشتراک بگذارند.
 • وقتی خارج از سایت هستید نمی توانید به داده ها و اطلاعات ضروری کسب و کار دسترسی پیدا کنید.
 • بعد از اینکه خیلی دیر شده مشکلات را پیدا می کنید یا به آنها رسیدگی می کنید. به عبارت دیگر، نمی‌توانید در شناسایی مشکلاتی که نیاز به رفع آنها دارند، آنقدر که می‌خواهید فعال باشید تا عملیات شما به خوبی اجرا شود.

اگر می توانید حداقل 60 یا 70 درصد از لیست بالا را بررسی کنید، زمان آن رسیده است که جستجو در فروشندگان را شروع کنید. به منظور توجیه سرمایه گذاری مورد نیاز برای استفاده از سیستم ERP در کسب و کار خود، از چک لیست ارائه شده استفاده کنید. چالش‌های خاصی را که فکر می‌کنید سازمان شما دارد فهرست کنید و با تصمیم گیرندگان خود در مورد اینکه نرم افزار ERP چیست؟ و چگونه می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند صحبت کنید.

چرا نرم افزار ERP اینقدر محبوب است؟

علت محبوبیت نرم افزار ERP چیست؟ زیرا همه ERP های خوب به شما کمک می کنند کارایی خود را افزایش داده و هزینه ها را کاهش دهید. هم چنین به شما امکان می دهند وظایف و فرآیندها را خودکار و ساده کنید و همچنین اطلاعات را در سراسر سازمان خود به اشتراک بگذارید. پیاده سازی ERP در کسب و کار شما مزایای بسیاری را به همراه خواهد داشت از جمله:

 • کاهش هزینه های موجودی کالا
 • پایان دادن به اشتباهات خرید
 • بهبود راندمان تولید
 • هزینه یابی دقیق کسب و کار
 • جریان نقدی بهتر
 • کاهش هزینه های عملیاتی

7 راه کمک به کسب و کارها توسط نرم افزار ERP

 نرم افزار ERP چگونه در بهبود و افزار کارایی کسب و کارها موثر است. راه های کمک به بهبود بهره وری کسب و کارها توسط نرم افزار ERP چیست؟ در اینجا به 7 راه مهم اشاره می کنیم:

1. اتوماسیون

یکی از مزایای اولیه پیاده سازی ERP، اتوماسیون ERP است. نرم افزار ERP می تواند بسیاری از کارهای دستی را که برای اجرای یک کسب و کار مورد نیاز است، خودکار کند، از جمله مواردی مانند مدیریت موجودی، حسابداری، تولید و زنجیره تامین.

2. افزایش کارایی

سیستم های ERP می توانند با ادغام عملکردهای مختلف کسب و کار در یک پلت فرم واحد، به افزایش کارایی و حذف فرآیندهای دستی کمک کنند. این بدان معناست که داده ها را می توان به طور یکپارچه بین بخش های مختلف به اشتراک گذاشت. گردش کار همچنین می تواند برای ساده کردن فرآیندهای تجاری خودکار شود.

3. افزایش دقت

سیستم های ERP ممکن است دقت عملیات تجاری را با ارائه داده ها و بینش در زمان واقعی در مورد فرآیندهای تجاری مختلف بهبود بخشد. سیستم‌های ERP همچنین می‌توانند با حذف داده‌های تکراری و خودکار کردن کارهای تکراری به کاهش خطاها کمک کنند.

4. مشاهده در زمان واقعی

نرم افزار ERP با ارائه دید در زمان واقعی به جنبه های مختلف یک کسب و کار، از جمله فروش، موجودی و تولید، اطمینان می دهد که مدیریت می تواند به داده ها در صورت تقاضا دسترسی داشته باشد. مشاهده در زمان واقعی همچنین می تواند به کسب و کارها کمک کند تا به سرعت در حال تغییر شرایط بازار یا خواسته های مشتری واکنش نشان دهند.

5. گزارش و تحلیل

نقش گزارش و تحلیل در نرم افزار ERP چیست؟ سیستم های ERP می توانند گزارش گیری، تجزیه و تحلیل و قابلیت های هوش تجاری قدرتمندی را ارائه دهند. این قابلیت‌ها می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا بینشی در مورد جنبه‌های مختلف عملیات خود، از جمله فروش، موجودی، تولید و عملکرد مالی کسب کنند.

6. کاهش هزینه های بالقوه

با بهبود کارایی و خودکارسازی فرآیندها، ERP  به کاهش هزینه ها کمک می کند. با ساده سازی فرآیندهای کسب و کار و حذف وظایف دستی، کسب و کارها می توانند هزینه های نیروی کار را کاهش دهند و بهره وری را بهبود بخشند.

7. رضایت مشتری

مشاهده بهتر سفارشات، ترجیحات و شکایات مشتری می تواند برای بهبود سطح رضایت مشتری استفاده شود. با ارائه این اطلاعات به نمایندگان خدمات مشتری، کسب و کارها می توانند سریعتر و موثرتر به نیازهای مشتری پاسخ دهند.

نرم افزار ERP و تصمیمی که شما باید بگیرید

نرم افزارهای ای ار پی ماژولار که همه داده های شما را به هم متصل می کنند و قابلیت پیاده سازی نیازهای یش بینی نشده کسب و کار شما را دارند می توانند در ایجاد تحول دیجیتال در کسب و کارتان به شما کمک کنند. با ما در ارتباط باشید تا بدانید که چگونه نرم افزار ERP کاواک بهترین چیزهایی را که یک نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی مدرن به کسب و کارها ارائه می دهد برای شما نیز به ارمغان می آورد.

فرم زیر را تکمیل کنید تا به نسخه رایگان دموی Kavak ERP دسترسی داشته و بیشتر با آن آشنا شوید.

درخواست دمو

2 پاسخ

  1. بسیار خوشحالیم که تونستیم برای شما دوست عزیز مفید باشیم. ممنونیم از اینکه وقت با ارزش تون رو برای مطالعه گذاشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در مطالب کاواک

کاواک در شبکه‌های اجتماعی

شاید دوست داشته باشید

درخواست پروپوزال