شماره تماس: 984191011210+

هوش مصنوعی در ERP: آینده سیستم های ERP – ویژگی ها و مزایا برای پرچمداران تحول دیجیتال سازمانی

هوش مصنوعی در ERP

ادغام هوش مصنوعی در ERP نوید ارتقای قابل توجهی در عملیات تجاری مدرن را می‌دهد. در حالی که سیستم های نرم افزاری ERP نقش مهمی در مدیریت عملکردهای کلیدی سازمان ایفا می کنند، تزریق فناوری هوش مصنوعی پتانسیل آن را افزایش می دهد.

این ادغام ERP و هوش مصنوعی یا AI، راه را برای نسل جدیدی از راهکارهای هوشمند نرم افزار ERP هموار می کند. این سیستم ها می توانند حجم وسیعی از داده ها را تجزیه و تحلیل کنند، فرآیندها را بهینه کنند، مسائل بالقوه را پیش بینی و تصمیم گیری را تقویت کنند. با اتخاذ راهکارهای نرم افزاری ERP مبتنی بر هوش مصنوعی، کسب‌وکارها می‌توانند به کارایی بیشتری دست یابند، هزینه‌ها را کاهش دهند و چابکی خود را افزایش دهند و به برتری قابل توجهی در بازار رقابتی دست یابند.

ERP در مدیریت زنجیره تامین

در این مقاله، نقش و تأثیر هوش مصنوعی بر ERP و قابلیت‌های اضافه‌شده را بررسی می‌کنیم. هوش مصنوعی قرار است یک استراتژی محوری برای ایجاد تحول دیجیتال در سال های آینده باشد. برای افزایش سرعت هوش مصنوعی در برنامه ریزی مابع سازمانی ERP ادامه مطلب را بخوانید.

ظهور هوش مصنوعی در سازمان

هوش مصنوعی بر ERP

استفاده از هوش مصنوعی توجه زیادی را به خود جلب کرده است. هوش مصنوعی یا همان AI از چیزی که افراد کمی درباره آن صحبت می کردند به چیزی که همه درباره آن صحبت می کنند تبدیل شده است. این تغییر در تمرکز را می توان به راه اندازی OpenAI ChatGPT نسبت داد که قدرت هوش مصنوعی را به عموم مردم رساند.

در حال حاضر، مایکروسافت 13 میلیارد دلار در مشارکت خود با OpenAI سرمایه گذاری کرده است. مایکروسافت همچنین Copilot را معرفی کرد که از فناوری OpenAI برای ادغام ویژگی‌های پیشرفته در محصولات خود استفاده می‌کند. ما همچنین شاهد غول های فناوری دیگری هستیم که برای موقعیت یابی تلاش می کنند. گوگل با اعلام BARD شروع کرده و به سرعت در حال توسعه آن بوده است.

نکته مهم از همه اینها این است که روندهای فناوری جدید اغلب از بالا پایین می آیند. می توانید انتظار داشته باشید که در همه انواع نرم افزارها، از جمله نرم افزار ERP، که یکی از بزرگ ترین بخش های بازار نرم افزار در سطح جهان هستند، وارد شود.

ERP چیست؟

ای آر پی چیست؟ ERP مجموعه نرم افزارهای جامعی را در بر می گیرد که برای ساده سازی و یکپارچه سازی فعالیت های تجاری طراحی شده اند. این شامل تولید، مدیریت موجودی، تدارکات زنجیره تامین، امور مالی، منابع انسانی و روابط با مشتری است.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی چیست؟

ابتدا، بیایید نگاهی بیندازیم به اینکه هوش مصنوعی چیست و چرا این روند رو به رشد است. هوش مصنوعی را می توان به سادگی به عنوان فناوری شبیه سازی هوش انسانی تعریف کرد. در دنیای واقعی، این می تواند به معنای چیزهایی مانند یادگیری ماشینی یا پردازش زبان طبیعی باشد، که در آن فناوری می تواند از داده ها یاد بگیرد.

هم چنین می تواند یاد بگیرد که دستورات صوتی انسان را درک کند. احتمالا با این فناوری آشنا هستید، اما چگونه بر صنعت تولید و به طور خاص ERP تأثیر می گذارد؟ تأثیر هوش مصنوعی در ERP چیست؟

پیش از هر چیز باید بدانید که هوش مصنوعی در ای آر پی با دیگر ابزارهای هوش مصنوعی متفاوت است. فناوری هوش مصنوعی که به طور مستقیم در سیستم‌های ERP ساخته شده است می‌تواند یاد بگیرد و سپس به خودکارسازی فرآیندهای معمول کمک کند، یا با یادگیری و تطبیق با زبان کاربران، تجربه‌های کاربری بهتری ایجاد کند که به سیستم‌ها اجازه می‌دهد تا کاربران را بهتر درک کنند و به آنها پاسخ دهند.

نقش هوش مصنوعی در کسب و کار

کسب و کارها به طور فزاینده ای از هوش مصنوعی، از جمله هوش مصنوعی مولد، برای به دست آوردن کارایی و تصمیم گیری بهتر خود استفاده می کنند. بسیاری در حال بررسی نرم افزاری هستند که در حال حاضر اجرا می کنند و راه هایی برای ترکیب هوش مصنوعی در این سیستم های ERP، CRM و … پیدا می کنند.

هوش مصنوعی در ERP از اطلاعاتی که کاربران در اختیار آن قرار می دهند یا به آن اجازه دسترسی می دهند، می آموزد. سپس با استفاده از قابلیت‌هایی مانند تحلیل‌های پیش‌بینی‌کننده و تجویزی، بینش‌های هوشمندانه‌ای را ارائه می‌کند.

مشاوران ERP اغلب به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا چگونگی استفاده از بینش هوش مصنوعی را برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه تامین‌کننده‌هایی را جذب کنند یا کجا تخفیف ارائه دهند، کشف کنند. این کار به داده های ERP قابل اعتماد و پیاده سازی مدل های یادگیری ماشینی مناسب نیاز دارد. در این سناریوها، کارکنان انسانی همچنان ملزم به انجام آخرین تماس در مورد تصمیمات مهم مالی و عملیاتی هستند.

اگرچه ممکن است به نظر برسد که راه ایده آل برای استفاده از هوش مصنوعی در ERP این است که پلتفرم ها را کاملا هوشمند کنیم، اما این اتفاق به این زودی ها رخ نخواهد داد. نیروی انسان هنوز هم مورد نیاز است، به خصوص وقتی صحبت از در نظر گرفتن عواملی در دنیای بیرونی است که فراتر از دانش هوش مصنوعی است.

برای مثال، هوش مصنوعی در پیش‌بینی مالی می‌تواند از داده‌های خارجی، مانند داده‌های بازار سهام، به عنوان زمینه استفاده کند، اما به تمام زمینه‌های خارجی که به آن دسترسی ندارد فکر کنید. اینجاست که انسان ضروری است.

پلتفرم‌های ERP مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند بینش‌های عملی را از مجموعه داده های وسیع استخراج کنند و گردش‌های کاری پیچیده را ساده و خودکار کنند. زیربنای این قابلیت‌های هوش مصنوعی، فناوری‌های پیچیده‌ای مانند یادگیری ماشینی، پردازش زبان طبیعی، سیستم‌های کامپیوتری، یادگیری عمیق و تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده هستند.

هزینه های پیاده سازی ERP

بهبود هوش مصنوعی در ERP

وقتی سیستم‌های ERP از هوش مصنوعی استقبال می‌کنند، فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند الگوریتم‌های یادگیری ماشین، قابلیت‌های پردازش زبان طبیعی، هوش مصنوعی مولد و تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده را یکپارچه می‌کنند.

این یکپارچگی، پلتفرم‌های ERP را قادر می‌سازد تا بینش‌های عملی را از مجموعه داده‌های وسیع استخراج کنند، گردش‌های کاری پیچیده را ساده و خودکار نموده، دقت برنامه‌ریزی را افزایش داده، دقت پیش‌بینی را تقویت کنند، دستیاران مجازی را معرفی، و تجزیه و تحلیل عملکرد را بهبود بخشند.

تفاوت بین هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی چیست؟

هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می شوند، به خصوص در بازاریابی. با این حال، آنها متفاوت هستند. هوش مصنوعی قلمرو وسیعی از ایجاد ماشین‌هایی است که می‌توانند هوش انسان را تقلید کنند، در حالی که ML یا یادگیری ماشینی، زیرمجموعه‌ای از هوش مصنوعی است که بر الگوریتم‌هایی تمرکز دارد که به رایانه‌ها اجازه می‌دهد از داده‌ها یاد بگیرند. بنابراین، یادگیری ماشینی بخشی از هوش مصنوعی است.

وضعیت هوش مصنوعی در ERP در سال 2024

در سال 2024، الگوهای خاصی را در دنیای ERP مشاهده می کنیم. در اینجا چیزی است که توجه ما را به خود جلب می کند و آن این که شرکت ها چگونه در حال سازگاری هستند.

  • کسب و کارهای بیشتری از دستیاران و ربات های هوش مصنوعی استفاده می کنند
  • فروشندگان و توسعه دهندگان ERP به طور فزاینده ای دستیاران و ربات های هوش مصنوعی را در نرم افزار ERP خود ادغام می کنند. این فقط یک روند زودگذر نیست بلکه یک تغییر به سمت جریان های کاری خودکار و کارآمدتر است.
  • سیستم‌های ابری و ERP تحت وب، هوش مصنوعی را در دسترس‌تر می‌کنند.
  • سیستم های ERP مبتنی بر وب و ابر دیگر فقط به مدیریت داده ها نمی پردازند. آنها راه را برای دسترسی گسترده تر به قابلیت های هوش مصنوعی هموار می کنند.

نیاز به متخصصان بیشتر هوش مصنوعی

یکی از چالش‌هایی که وجود دارد، این است که افراد کافی در زمینه هوش مصنوعی، آموزش دیده نیستند. از آنجایی که کسب‌وکارهای بیشتری به دنبال ERP مبتی بر هوش مصنوعی هستند، شکار متخصصان این حوزه بیشتر می‌شود. مهارت‌هایی که کسب‌وکارها به آن نیاز دارند مدام در حال تغییر هستند، بنابراین همیشه چیز جدیدی برای یادگیری وجود دارد.

نکته مهم

یکی از چالش‌هایی که وجود دارد، این است که افراد کافی در زمینه هوش مصنوعی، آموزش دیده نیستند.

همه فروشندگان ERP از سرعت بالایی برخوردار نیستند

در حالی که بسیاری از توسعه دهندگان ERP به استفاده از ویژگی های جدید هوش مصنوعی در نرم افزار خود هستند، برخی از آنها عقب مانده و از این حوزه غافل ماده اند. آنها سعی می کنند جدیدترین ابزارها را اضافه کنند تا رقابتی باقی بمانند و خواسته های مشتریان خود را برآورده کنند.

پذیرش هوش مصنوعی در ERP تولید

اکنون تولیدکنندگان از مزایای ادغام فناوری هوش مصنوعی در ERP و نرم افزار تولید خود بهره می برند. ویژگی های مبتنی بر هوش مصنوعی مانند نظارت در زمان واقعی و پیش بینی در حال افزایش است. با سیستم های ERP مجهز به هوش مصنوعی، سیستم های کامپیوتری را می توان برای کنترل کیفیت و بازرسی خودکار مورد استفاده قرار داد. سفارش هوشمند مبتنی بر محدودیت ها و برنامه های تولید نیز می تواند اجرا شود.

نتیجه

هوش مصنوعی در ERP راه های جدیدی را برای نوآوری می کند. با توجه به سرعت بالای نوآوری در سال های اخیر، پیش بینی 5 سال آینده دشوار است. ما فقط می توانیم مطمئن باشیم که همه چیز به سرعت در حال حرکت خواهد بود و ممکن است برای برخی از آنها ادامه دادن سخت باشد.

از آنجایی که هوش مصنوعی عمیق تر در ERP ادغام می شود، سازگاری فعال به مزیت رقابتی یک تجارت تبدیل می شود. کسب‌وکارهای سازگار چالش‌ها را پشت سر می‌گذارند و از فرصت‌های متعدد در حوزه ERP تقویت‌شده با هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

سوالات متداول در مورد ERP با هوش مصنوعی

مزایای سیستم ERP با هوش مصنوعی چیست؟

سیستم‌های ERP مبتنی بر هوش مصنوعی وظایف را خودکار می‌کنند، بینش‌هایی را ارائه می‌کنند و با بهینه‌سازی فرآیندهایی مانند زنجیره تامین و تولید سازگار می‌شوند. این امر دقت پیش‌بینی و تصمیم‌گیری را بهبود می‌بخشد و کارمندان را آزاد می‌کند تا روی کارهای با ارزش بالاتر تمرکز کنند. هوش مصنوعی سیستم‌های ERP را دستیارهای دیجیتالی مؤثری می‌سازد که سازمان‌های هوشمند را هدایت می‌کنند.

هوش مصنوعی چه مزایایی برای عملیات بخش تولید دارد؟

هوش مصنوعی در ERP می‌تواند از تکنیک‌هایی مانند مشاهده پذیری کامپیوتر، حسگرهای اینترنت اشیا، الگوریتم‌های یادگیری ماشین و شبیه‌سازی برای بهبود کنترل کیفیت، نگهداری پیش‌بینی‌کننده، زمان‌بندی تولید، مدیریت موجودی و برنامه‌ریزی لجستیک استفاده کند و در نهایت کارایی کلی را بهبود بخشد.

آیا هوش مصنوعی در ویژگی های مدیریت منابع انسانی راهکارهای ERP استفاده می شود؟

در واقع، هوش مصنوعی می تواند در فرآیندهای مختلف منابع انسانی مانند جذب استعداد، آموزش، حقوق و دستمزد، تجزیه و تحلیل داده ها، حفظ داده ها و غیره مفید باشد.

چشم انداز آینده پذیرش هوش مصنوعی در نرم افزارهای سازمانی چیست؟

اکثر تحلیلگران رشد سریع در پذیرش هوش مصنوعی را با بهبود فناوری و فراگیرتر شدن آن پیش بینی می کنند. هوش مصنوعی ممکن است در پنج سال آینده به یک قابلیت «باید» برای هوش مصنوعی در ERP و سایر نرم افزارهای سازمانی تبدیل شود.

آیا هوش مصنوعی می‌تواند فرآیندهای مالی مانند حسابداری و حسابرسی را کاملا خودکار کند؟

در حالی که هوش مصنوعی می تواند بسیاری از فرآیندهای مالی را خودکار کند، اکثر کارشناسان معتقدند نظارت انسانی در حسابداری و حسابرسی برای اطمینان از دقت و انطباق همچنان مورد نیاز است. با این حال، هوش مصنوعی به پردازش فاکتور، تشخیص ناهنجاری و گزارش مالی کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در مطالب کاواک

کاواک در شبکه‌های اجتماعی

شاید دوست داشته باشید

درخواست پروپوزال