شماره تماس: 984191011210+

تحول دیجیتال در آموزش: ترندها و بهترین تکنیک ها

تحول دیجیتال در آموزش

در طول دوره «هنجارهای نوین» که با شروع همه گیری کووید-19 به وجود آمد، تغییرات ایجاد شده در دنیای مدرن کاملا مشهود شد. این تحول بر تمام حوزه های زندگی و به ویژه در آموزش تأثیر زیادی گذاشته است. به همین خاطر، آموزش آنلاین و تحول دیجیتال در آموزش در میان دیگر خدمات اینترنتی، توانسته یکی از جایگاه های اصلی توجه تحلیلگران اینترنتی را به خود اختصاص دهد.

تحول دیجیتال در آموزش چیست؟

تحول دیجیتال در آموزش استفاده از فرصتی منحصر به فرد است که تغییرات اساسی در اقتصاد، حوزه اجتماعی، تجارت و سایر زمینه های فناوری های دیجیتال را به وجود می آورد و به طور جامع فعالیت های آموزشی را بازنگری می کند.

تحول دیجیتال در آموزش شرط لازم برای گذار به یک اقتصاد دیجیتال است. این فرآیند نه تنها به معنای توسعه پایه های ساختاری و فنی است، بلکه به معنای فرآیند ایجاد زیرساختی که به طور فعال فناوری های نوآورانه را معرفی می کند، به سیستم مدیریت انعطاف لازم را می دهد، آخرین فناوری های آموزشی را معرفی می کند و مدل های فردی یادگیری را ایجاد می کند.

مراحل تحول دیجیتال

با دیجیتالی شدن، آموزش های آنلاین و آفلاین نیز در حال تغییر هستند. با ایجاد تعداد زیادی راهکار دیجیتال برای آموزش، آموزش آنلاین سریعتر و موثرتر می شود. سیستم های امتیازدهی خودکار بیش از پیش در حال ظهور هستند، استفاده از هوش ماشینی و هوش مصنوعی شروع شده است، LMS های پیشرفته تر در حال ظهور هستند و …

تحول در یادگیری آفلاین با انتقال آموزش در کلاس و سر میز نشستن به یادگیری آنلاین به وجود می آید. دانش آموزان ممکن است در مدارس یا دانشگاه ها حضور نداشته باشند اما در هر جای دنیا که هستند تحصیل کنند. علاوه بر این، معلمان مجازی در کلاس های آنلاین تدریس می کنند و سیستم گذراندن آزمون ها و امتحانات کاملا خودکار انجام می شود.

نکته مهم

تحول در یادگیری آفلاین با انتقال آموزش در کلاس و سر میز نشستن به یادگیری آنلاین به وجود می آید.

اگر هدف ما انتقال کامل به آنلاین بودن نباشد، می توان به موسسات آموزشی که از دستگاه های آنلاین گوناگون برای مطالعه در زمینه های مختلف استفاده می کنند اشاره کرد. کم کم دانش آموزان و معلمان بیشتری از راهکارهای دیجیتالی در آموزش استفاده خوهاند کرد، از جمله محتوای آنلاین، ابزارهای آماده سازی آزمون دیجیتال، تخته های سفید تعاملی و غیره. نمونه های زیادی از تحول دیجیتال آموزشی وجود دارد که در ادامه مطلب به شرح برخی از آنها خواهیم پرداخت.

تفاوت بین تحول دیجیتال در آموزش با سایر زمینه ها

تحول دیجیتال آموزشی

اگر تحول دیجیتال آموزشی را با دیجیتالی شدن در سایر زمینه ها مقایسه کنیم، تفاوت های واضحی را مشاهده خواهیم کرد.

1- تحول دیجیتال در آموزش با هدف ارائه راحت تر محتوای آموزشی، افزایش اثربخشی آموزش و بهبود فرآیند آموزشی به طور کلی انجام می شود. اگر دیجیتالی سازی را در حوزه های دیگر در نظر بگیریم، در بیشتر موارد هدف آن افزایش تبدیل ها یا افزایش حجم تولید خواهد بود.

2- تحول دیجیتال آموزش، مانند هر تجارت دیگری، به افزایش تعداد مشتریان کمک نمی کند. در عوض، به افزایش تعداد دانش آموزان و کسانی که با هر نوع محتوای آموزشی تعامل دارند کمک خواهد کرد. راهکارهای دیجیتال برای آموزش با هدف بهبود، تسهیل و ارتقاء فرآیند یادگیری به وجود آمده اند.

3- تحول دیجیتال در آموزش بیشتر بر روی خود فرآیند آموزش متمرکز است. یعنی برای بهبود فرآیند یادگیری، تسهیل و تسریع آن.

روندها و پیش بینی ها در فرآیند تحول دیجیتال آموزش

تحول دیجیتال در آموزش با سرعت نور در حال توسعه است. بیایید به گرایش های معروف و راهکارهای دیجیتالی برای آموزش نگاهی بیاندازیم که در تحول دیجیتال در آموزش در سال های آتی غالب خواهند شد. این نمونه های تحول دیجیتال در زمینه آموزش به شما کمک می کنند فرآیند تحول درستی را ایجاد کنید:

1- هوش مصنوعی (AI)

هوش مصنوعی یکی از محبوب ترین نمونه های تحول دیجیتال در آموزش است. هوش مصنوعی به طور فعال در بسیاری از زمینه های زندگی انسان و همچنین در زمینه آموزش استفاده می شود. امروزه مردم در سراسر جهان این فرصت را دارند که از فناوری های مدرن برای بهبود کیفیت فرآیند آموزش استفاده کنند و به شکلی مؤثر بر مهارت های حرفه ای لازم تسلط یابند.

از آنجایی که هوش مصنوعی امروزه به طور فعال در حال تغییر آموزش است، در ادامه به بررسی چند روش مرتبط برای بهبود فرآیند یادگیری با کمک هوش مصنوعی خواهیم پرداخت.

حذف تبعیض در ارزیابی

بررسی و ارزیابی کار دانش آموزان یکی از وظایف ضروری معلمان است. با این حال، یک فرد همیشه بی طرف و بدون پیش داوری ذهنی عمل نمی کند، بنابراین دانش آموزان اغلب نمراتی دریافت می کنند که با سطح دانش واقعی آنها مطابقت ندارد. ارزیابی با ابزار بی طرفانه ای مانند هوش مصنوعی نه تنها این مشکل را حل می کند، بلکه کار معلمان را راحت تر می کند و به آنها اجازه می دهد زمان بیشتری را برای تعامل با دانش آموزان صرف کنند.

نکته مهم

ارزیابی با هوش مصنوعی، کار معلمان را راحت تر می کند و به آنها اجازه می دهد زمان بیشتری را برای تعامل با دانش آموزان صرف کنند.

کمک به معلمان و دانش آموزان

به کمک هوش مصنوعی شما نه تنها فرآیند نمره دادن، بلکه بسیاری از کارهای معمول دیگر، از جمله کارهای اداری را نیز خودکار خواهید کرد. ربات چت آماده پاسخگویی به سوالات متداول تکراری معلمان است که هر روز دریافت می کنند. شبکه های عصبی نیز می توانند نتایج کلاس هایی که قبلا برگزار شده اند را تجزیه و تحلیل کنند، موضوعات و مطالب جدید را انتخاب کنند و به معلمان کمک کنند تا بدانند برنامه کدام کلاس ها باید تغییر کند.

استفاده از فناوری های هوش مصنوعی به شما این امکان را می دهد تا با در نظر گرفتن ویژگی ها و نیازهای فردی هر دانش آموز، برنامه های آموزشی موثری را برای آنها ایجاد کنید. هوش مصنوعی می تواند با سطح دانش، میزان یادگیری و اهداف مورد نظر دانش آموز هماهنگ شود.

این برنامه با در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف یک دانش آموز خاص به او کمک می کند شکاف های دانش خود را پر کند و مهارت های لازم را به دست آورد. به همین خاطر است که یادگیری تطبیقی روز به روز محبوب تر می شود. الگوریتم های ویژه یک مسیر شخصی سازی شده را از یک پایگاه داده مشترک محتوا تشکیل می دهند.

شاخص های تحول دیجیتال

افزایش انگیزه برای یادگیری

استفاده از نوآوری ها می تواند عنصری از بازی را وارد آموزش کند و فرآیند یادگیری را تعاملی تر و هیجان انگیزتر کند. اگر معلمان یاد بگیرند که چگونه از فناوری های مدرن به طور موثر استفاده کنند، می توانند سطح انگیزه دانش آموزان را به میزان قابل توجهی افزایش دهند و علاقه آنها را به کسب دانش و مهارت های جدید توسعه دهند.

2- واقعیت مجازی و واقعیت افزوده AR/VR

نقش AR/VR در تحول دیجیتال آموزشی

همه ما می دانیم که آنچه را که مشاهده می کنیم بهتر از آنچه می شنویم یا حفظ می کنیم به خاطر خواهیم آورد. واقعیت افزوده که یکی از بهترین نمونه های تحول دیجیتال در آموزش است این واقعیت را ثابت می کند. تجسم سه بعدی در برنامه های AR به دانش آموزان کمک می کند تا موضوع را بهتر درک کنند. در اینجا 4 دلیل وجود دارد که چرا برنامه های AR/VR برای نسل بعدی دانش آموزان ضروری هستند.

توضیح بهتر مفاهیم پیچیده و انتزاعی

بی شک دانش آموزان مفهوم چیزی را زمانی بهتر درک خواهند کرد که بتوانند آن را تجسم کنند. به خصوص در مورد موضوعات پیچیده، دانش آموزان با کمک مدل های سه بعدی بصری سریعتر مفاهیم را یاد می گیرند.

افزایش مشارکت دانش آموزان

آموزش AR/VR روشی بازیگوشانه برای یادگیری است که درس ها را هیجان انگیزتر می کند. این امر تأثیر مثبتی بر دانش آموزان دارد و آنها را مشتاق یادگیری نگه می دارد.

هیچ ابزار اضافی مورد نیاز نخواهد بود

امروزه 95 درصد از نوجوانان دارای گوشی های هوشمند هستند. می توان از این گوشی ها برای دستیابی به نتایج سازنده استفاده کرد. به همین خاطر نیاز نیست که والدین و معلمان برای خرید ابزارهای یادگیری و آموزش تعاملی هزینه های اضافه صرف کنند.

آموزش بدون مانع

با برنامه های AR/VR، کاربران می توانند به راحتی در هر زمان و هر مکان که خواستند از تلفن های هوشمند خود برای یادگیری استفاده کنند. این بهترین گزینه برای جایگزینی کتاب های کاغذی، پوسترها، ماکت ها و مدل های فیزیکی بزرگ و… است.

خلاصه تحول دیجیتال در آموزش

اگرچه روند تحول دیجیتال در آموزش عالی همیشه به آرامی پیش نمی رود، اما همه شواهد نشان می دهد که یادگیری دیجیتال، آینده بشریت است. به گفته کارشناسان، در آینده بسیار نزدیک، مدارس، دانشگاه ها و کسب و کارها به طور فزاینده ای برای تحصیل به فناوری ها روی خواهند آورد. تجربه سال 2020 نشان داده است که در شرایط بحران جهانی، این فناوری اطلاعات است که به میلیون ها نفر در سراسر جهان اجازه می دهد به یادگیری و کسب دانش جدید ادامه دهند. نمونه های زیادی از تحول دیجیتال در آموزش وجود دارد. ما رایج ترین و محبوب ترین آنها را شرح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در مطالب کاواک

کاواک در شبکه‌های اجتماعی

شاید دوست داشته باشید

درخواست پروپوزال