شماره تماس: 984191011210+

تحول دیجیتال در آموزش: ترندها و بهترین تکنیک ها

تحول دیجیتال در آموزش

در طول دوره «هنجارهای نوین» که با شروع همه گیری کووید-19 به وجود آمد، تغییرات ایجاد شده در دنیای مدرن کاملا مشهود شد. این تحول بر تمام حوزه های زندگی و به ویژه در آموزش تأثیر زیادی گذاشته است. به همین خاطر، آموزش آنلاین و تحول دیجیتال در آموزش در میان دیگر خدمات اینترنتی، توانسته یکی از جایگاه های اصلی توجه تحلیلگران اینترنتی را به خود اختصاص دهد.

تحول دیجیتال در آموزش چیست؟

تحول دیجیتال در آموزش استفاده از فرصتی منحصر به فرد است که تغییرات اساسی در اقتصاد، حوزه اجتماعی، تجارت و سایر زمینه های فناوری های دیجیتال را به وجود می آورد و به طور جامع فعالیت های آموزشی را بازنگری می کند.

تحول دیجیتال در آموزش شرط لازم برای گذار به یک اقتصاد دیجیتال است. این فرآیند نه تنها به معنای توسعه پایه های ساختاری و فنی است، بلکه به معنای فرآیند ایجاد زیرساختی که به طور فعال فناوری های نوآورانه را معرفی می کند، به سیستم مدیریت انعطاف لازم را می دهد، آخرین فناوری های آموزشی را معرفی می کند و مدل های فردی یادگیری را ایجاد می کند.

مراحل تحول دیجیتال

با دیجیتالی شدن، آموزش های آنلاین و آفلاین نیز در حال تغییر هستند. با ایجاد تعداد زیادی راهکار دیجیتال برای آموزش، آموزش آنلاین سریعتر و موثرتر می شود. سیستم های امتیازدهی خودکار بیش از پیش در حال ظهور هستند، استفاده از هوش ماشینی و هوش مصنوعی شروع شده است، LMS های پیشرفته تر در حال ظهور هستند و …

تحول در یادگیری آفلاین با انتقال آموزش در کلاس و سر میز نشستن به یادگیری آنلاین به وجود می آید. دانش آموزان ممکن است در مدارس یا دانشگاه ها حضور نداشته باشند اما در هر جای دنیا که هستند تحصیل کنند. علاوه بر این، معلمان مجازی در کلاس های آنلاین تدریس می کنند و سیستم گذراندن آزمون ها و امتحانات کاملا خودکار انجام می شود.

نکته مهم

تحول در یادگیری آفلاین با انتقال آموزش در کلاس و سر میز نشستن به یادگیری آنلاین به وجود می آید.

اگر هدف ما انتقال کامل به آنلاین بودن نباشد، می توان به موسسات آموزشی که از دستگاه های آنلاین گوناگون برای مطالعه در زمینه های مختلف استفاده می کنند اشاره کرد. کم کم دانش آموزان و معلمان بیشتری از راهکارهای دیجیتالی در آموزش استفاده خوهاند کرد، از جمله محتوای آنلاین، ابزارهای آماده سازی آزمون دیجیتال، تخته های سفید تعاملی و غیره. نمونه های زیادی از تحول دیجیتال آموزشی وجود دارد که در ادامه مطلب به شرح برخی از آنها خواهیم پرداخت.

تفاوت بین تحول دیجیتال در آموزش با سایر زمینه ها

تحول دیجیتال آموزشی

اگر تحول دیجیتال آموزشی را با دیجیتالی شدن در سایر زمینه ها مقایسه کنیم، تفاوت های واضحی را مشاهده خواهیم کرد.

1- تحول دیجیتال در آموزش با هدف ارائه راحت تر محتوای آموزشی، افزایش اثربخشی آموزش و بهبود فرآیند آموزشی به طور کلی انجام می شود. اگر دیجیتالی سازی را در حوزه های دیگر در نظر بگیریم، در بیشتر موارد هدف آن افزایش تبدیل ها یا افزایش حجم تولید خواهد بود.

2- تحول دیجیتال آموزش، مانند هر تجارت دیگری، به افزایش تعداد مشتریان کمک نمی کند. در عوض، به افزایش تعداد دانش آموزان و کسانی که با هر نوع محتوای آموزشی تعامل دارند کمک خواهد کرد. راهکارهای دیجیتال برای آموزش با هدف بهبود، تسهیل و ارتقاء فرآیند یادگیری به وجود آمده اند.

3- تحول دیجیتال در آموزش بیشتر بر روی خود فرآیند آموزش متمرکز است. یعنی برای بهبود فرآیند یادگیری، تسهیل و تسریع آن.

روندها و پیش بینی ها در فرآیند تحول دیجیتال آموزش

تحول دیجیتال در آموزش با سرعت نور در حال توسعه است. بیایید به گرایش های معروف و راهکارهای دیجیتالی برای آموزش نگاهی بیاندازیم که در تحول دیجیتال در آموزش در سال های آتی غالب خواهند شد. این نمونه های تحول دیجیتال در زمینه آموزش به شما کمک می کنند فرآیند تحول درستی را ایجاد کنید:

1- هوش مصنوعی (AI)

هوش مصنوعی یکی از محبوب ترین نمونه های تحول دیجیتال در آموزش است. هوش مصنوعی به طور فعال در بسیاری از زمینه های زندگی انسان و همچنین در زمینه آموزش استفاده می شود. امروزه مردم در سراسر جهان این فرصت را دارند که از فناوری های مدرن برای بهبود کیفیت فرآیند آموزش استفاده کنند و به شکلی مؤثر بر مهارت های حرفه ای لازم تسلط یابند.

از آنجایی که هوش مصنوعی امروزه به طور فعال در حال تغییر آموزش است، در ادامه به بررسی چند روش مرتبط برای بهبود فرآیند یادگیری با کمک هوش مصنوعی خواهیم پرداخت.

حذف تبعیض در ارزیابی

بررسی و ارزیابی کار دانش آموزان یکی از وظایف ضروری معلمان است. با این حال، یک فرد همیشه بی طرف و بدون پیش داوری ذهنی عمل نمی کند، بنابراین دانش آموزان اغلب نمراتی دریافت می کنند که با سطح دانش واقعی آنها مطابقت ندارد. ارزیابی با ابزار بی طرفانه ای مانند هوش مصنوعی نه تنها این مشکل را حل می کند، بلکه کار معلمان را راحت تر می کند و به آنها اجازه می دهد زمان بیشتری را برای تعامل با دانش آموزان صرف کنند.

نکته مهم

ارزیابی با هوش مصنوعی، کار معلمان را راحت تر می کند و به آنها اجازه می دهد زمان بیشتری را برای تعامل با دانش آموزان صرف کنند.

کمک به معلمان و دانش آموزان

به کمک هوش مصنوعی شما نه تنها فرآیند نمره دادن، بلکه بسیاری از کارهای معمول دیگر، از جمله کارهای اداری را نیز خودکار خواهید کرد. ربات چت آماده پاسخگویی به سوالات متداول تکراری معلمان است که هر روز دریافت می کنند. شبکه های عصبی نیز می توانند نتایج کلاس هایی که قبلا برگزار شده اند را تجزیه و تحلیل کنند، موضوعات و مطالب جدید را انتخاب کنند و به معلمان کمک کنند تا بدانند برنامه کدام کلاس ها باید تغییر کند.

استفاده از فناوری های هوش مصنوعی به شما این امکان را می دهد تا با در نظر گرفتن ویژگی ها و نیازهای فردی هر دانش آموز، برنامه های آموزشی موثری را برای آنها ایجاد کنید. هوش مصنوعی می تواند با سطح دانش، میزان یادگیری و اهداف مورد نظر دانش آموز هماهنگ شود.

این برنامه با در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف یک دانش آموز خاص به او کمک می کند شکاف های دانش خود را پر کند و مهارت های لازم را به دست آورد. به همین خاطر است که یادگیری تطبیقی روز به روز محبوب تر می شود. الگوریتم های ویژه یک مسیر شخصی سازی شده را از یک پایگاه داده مشترک محتوا تشکیل می دهند.

شاخص های تحول دیجیتال

افزایش انگیزه برای یادگیری

استفاده از نوآوری ها می تواند عنصری از بازی را وارد آموزش کند و فرآیند یادگیری را تعاملی تر و هیجان انگیزتر کند. اگر معلمان یاد بگیرند که چگونه از فناوری های مدرن به طور موثر استفاده کنند، می توانند سطح انگیزه دانش آموزان را به میزان قابل توجهی افزایش دهند و علاقه آنها را به کسب دانش و مهارت های جدید توسعه دهند.

2- واقعیت مجازی و واقعیت افزوده AR/VR

نقش AR/VR در تحول دیجیتال آموزشی

همه ما می دانیم که آنچه را که مشاهده می کنیم بهتر از آنچه می شنویم یا حفظ می کنیم به خاطر خواهیم آورد. واقعیت افزوده که یکی از بهترین نمونه های تحول دیجیتال در آموزش است این واقعیت را ثابت می کند. تجسم سه بعدی در برنامه های AR به دانش آموزان کمک می کند تا موضوع را بهتر درک کنند. در اینجا 4 دلیل وجود دارد که چرا برنامه های AR/VR برای نسل بعدی دانش آموزان ضروری هستند.

توضیح بهتر مفاهیم پیچیده و انتزاعی

بی شک دانش آموزان مفهوم چیزی را زمانی بهتر درک خواهند کرد که بتوانند آن را تجسم کنند. به خصوص در مورد موضوعات پیچیده، دانش آموزان با کمک مدل های سه بعدی بصری سریعتر مفاهیم را یاد می گیرند.

افزایش مشارکت دانش آموزان

آموزش AR/VR روشی بازیگوشانه برای یادگیری است که درس ها را هیجان انگیزتر می کند. این امر تأثیر مثبتی بر دانش آموزان دارد و آنها را مشتاق یادگیری نگه می دارد.

هیچ ابزار اضافی مورد نیاز نخواهد بود

امروزه 95 درصد از نوجوانان دارای گوشی های هوشمند هستند. می توان از این گوشی ها برای دستیابی به نتایج سازنده استفاده کرد. به همین خاطر نیاز نیست که والدین و معلمان برای خرید ابزارهای یادگیری و آموزش تعاملی هزینه های اضافه صرف کنند.

آموزش بدون مانع

با برنامه های AR/VR، کاربران می توانند به راحتی در هر زمان و هر مکان که خواستند از تلفن های هوشمند خود برای یادگیری استفاده کنند. این بهترین گزینه برای جایگزینی کتاب های کاغذی، پوسترها، ماکت ها و مدل های فیزیکی بزرگ و… است.

فناوری های تحول دیجیتال

3- کلاس های هوشمند

کلاس های هوشمند از راهکارهای تحول دیجیتال در آموزش برای بهبود تجربه یادگیری استفاده می کنند. کمک های صوتی و تصویری مختلف باعث بهبود و لذت بردن از تجربه یادگیری می شود و این گزینه ها نامحدود هستند.

بر خلاف راهکارهای جامع، نرم افزار تخصصی برای پاسخگویی به خواسته های یک طبقه خاص ساخته و تنظیم شده اند. از آنجایی که جریان های داده ایزوله و سازماندهی شده اند، زیرساخت دیجیتالی ارتباط معلم و دانش آموز را بهبود داده است.

کلاس های هوشمند می تواند مزایای استفاده از آنها را به دانش آموزان نشان دهد. پس در نتیجه وقتی دانش آموزان از مدرسه به خانه می رسند، به دنبال خلق راه حل های خلاقانه تری خواهند بود.

در گذشته سخنرانی ها از عنصرهای اصلی کلاس های درسی بودند، اما دیگر اینگونه نیست. امروزه ثابت شده است که آموزش تعاملی برای دانش آموزان مفید است. یعنی اطلاعات از طریق پروژکتورها و رایانه ها رد و بدل می شوند. و استفاده از نمایشگرهای لمسی تعاملی می تواند پروسه یادگیری را برای دانش آموزان جذابتر کند.

4- محتوای آنلاین

فناوری های مدرن و راهکارهای دیجیتال در آموزش، امکان ذخیره تعداد زیادی از مطالب آموزشی، کتاب، سخنرانی و… را به صورت آنلاین فراهم می کند. این کار کمک می کند تا فرآیند یادگیری در دسترس تر باشد. و دانش آموزان این فرصت را دارند تا در هر زمان و در هر نقطه از جهان به مطالعه محتوای مورد نیاز خود بپردازند.

مدارس بیشتری در سراسر جهان در حال انتقال مطالب آموزشی آفلاین خود به فرمت آنلاین هستند. یکی از نمونه های اصلی تحول دیجیتال در آموزش، استفاده از نرم افزارهای مدیریت آموزشگاه یا LMS است. این سیستم این امکان را می دهد تا بتوان حجم زیادی از اطلاعات را در فضای ابری ذخیره کرد. هر دانش آموزی به آن دسترسی خواهد داشت و می تواند در هر زمانی که برای او مناسب باشد به مطالعه بپردازد.

در ضمن این سیستم ها نه تنها این امکان را می دهند تا بتوان مطالب متنی اضافه کرد بلکه برای ذخیره تصاویر، نمودارها، فیلم ها، سخنرانی های صوتی و… نیز استفاده می شوند.

5- بازی وار سازی (Gamification)

بازی وار سازی در آموزش برای ایجاد مشارکت عمیق تر و دستیابی به عملکرد بالا و قوی بر روی تمایلات اصلی دانش آموزان تمرکز دارد. دانش آموزان هیجان، تاریخ و بازی را ترجیح می دهند یعنی بازی وار سازی یک راه طبیعی برای کسب مهارت خواهد بود. جالب اینجاست که در یک سیستم بازی وار، بازیکنان (دانش آموزان) با قرار گرفتن در موقعیت های پر تنش یا عجیب و غریب، خود واقعی خود را آشکار می کنند. این می تواند روش خوبی برای جذب افراد حرفه ای باشد، نه بر اساس نمرات یا مدرکی که قبلا دریافت کردند.

بازی وار سازی به خاطر دید وسیعی که دارد می تواند پتانسیل، نوع تفکر و توانایی های منطقی یک دانش آموز را نشان دهد. بر این اساس، یک معلم حرفه ای می تواند تمایلات کودک را برای فعالیت های خاص به طور دقیق تعیین کند و او را در جهت درست رشد هرچه بیشتر مهارت هایش هدایت کند.

6- اینترنت اشیا (IoT)

مؤسسات آموزشی مدرن اینترنت اشیا را انتخاب کرده و از روش های مختلفی استفاده می کنند. از واقعیت افزوده گرفته تا محاسبات ابری. با یکپارچه سازی فناوری اینترنت اشیا به عنوان یکی از نمونه های گسترده تحول دیجیتال در آموزش، محیط های فیزیکی از قبل هوشمندتر و به هم پیوسته تر می شوند.

زمانی که از اینترنت اشیا در آموزش صحبت می شود، می توان به امکاناتی مانند کلاس هوشمند پیشرفته، اعلانات دیجیتال و سیستم فرمان صوتی اشاره کرد.

اینترنت اشیا تحولات زیادی را پشت سر گذاشته و می توان از آن استفاده کرد تا به والدین یادآوری کند که پس از پایان کلاس ها به دنبال فرزندشان به مدرسه بروند. می توان از دوربین های امنیتی هوشمند در مدرسه، ردیابی خودکار حضور و غیاب دانش آموزان و موارد دیگر نیز استفاده کرد.

در اینجا چند نمونه دیگر از استفاده از اینترنت اشیا در آموزش آمده است:

 • مدیریت انرژی
 • امنیت و دسترسی از راه دور به کلاس درس
 • کنترل سلامت دانش آموزان
 • برنامه های آموزشی و یادگیری تعاملی
مدیریت تحول دیجیتال

تحول دیجیتال در آموزش: فرآیند اصلی

اکنون به فرآیندهای اصلی که تحت تأثیر تحول دیجیتال در آموزش قرار می گیرند نگاهی بیندازیم:

فرآیند یادگیری

اصلی ترین فرآیندی که تحول دیجیتال بر آن تأثیر می گذارد، فرآیند یادگیری است. از میان راهکارهای دیجیتالی آموزش موارد زیر اهمیت بیشتری دارند:

 • محتوای آنلاین
 • استفاده از LMS
 • استفاده از بازی وارسازی
 • تشکیل کلاس های هوشمند
 • استفاده از ابزارهای یادگیری تعاملی

استفاده از راهکارهای دیجیتال برای آموزش به شما این امکان را می دهد که سیستم آموزشی را به سطح جدیدی ببرید، یعنی آن را کارآمدتر، موثرتر و انعطاف پذیرتر کنید.

روند امتحانات

با توسعه دیجیتالی شدن در حوزه آموزش، روند آزمون در موسسات آموزشی نیز شروع به تغییر کرده است. در ادامه به چند نمونه از راهکارهای دیجیتال برای آموزش که در فرآیند امتحانات استفاده شده اند اشاره شده است:

 • آزمون آنلاین
 • استفاده از هوش مصنوعی برای بررسی نمرات آزمون
 • صدور گواهینامه یا دیپلم آنلاین
 • امتحانات تعاملی با استفاده از ابزارهای دیجیتال

دیجیتالی شدن فرآیند امتحان امکان ارزیابی مستقل سطح دانش و معلومات دانش آموزان را با حذف تبعیض در ارزیابی فراهم می کند. در ضمن به دانش آموزان کمک می کند تا سؤالات امتحانی را با اطمینان بیشتری پاسخ دهند.

فرآیند پذیرش

قبل از دیجیتالی شدن بخش آموزش، دانش آموزان مجبور بودند به صورت کتبی در مدارس یا دانشگاه ها ثبت نام کنند و تعداد زیادی مدارک را پر کنند. با ظهور دیجیتالی شدن، دانش آموزان می توانند به سرعت فرم های ثبت نام آنلاین را تکمیل کرده و به مدارس یا دانشگاه های مورد نظر خود ارسال کنند.

درخواست ها به صورت خودکار پردازش می شوند و ابزارهای دیجیتال مدرن می توانند به طور مستقل شانس پذیرش دانشجویان را ارزیابی کنند. دیجیتالی شدن فرآیند پذیرش، کار کارمندان مؤسسات آموزشی را تسهیل می کند و روند پذیرش دانش آموزان در یک مؤسسه آموزشی را سرعت می بخشد.

فرایند استخدام

فرآیند استخدام کارمندان در یک موسسه آموزشی معمولا طولانی است. داوطلبان مشاغل مختلف باید مصاحبه شوند و رزومه و سایر مدارک را تکمیل کنند. امروزه، به لطف تحول دیجیتال در آموزش، این فرآیند در حال خودکار شدن است. مصاحبه ها را می توان به صورت آنلاین انجام داد و داده های متقاضیان در سیستم های HRM ویژه ذخیره خواهند شد. با این رویکرد، فرآیند استخدام سازماندهی شده و سریعتر انجام خواهد شد.

فرآیند حسابداری

گاهی اوقات بسیاری از کارمندان مؤسسات آموزشی در پرداخت حقوق و دستمزد یا سایر تراکنش های مالی با مشکلاتی مواجه می شوند. دیجیتالی شدن فرآیند حسابداری می تواند به کنترل و سازماندهی بهتر این فرآیندها کمک کند. به کمک ابزارهای دیجیتال مدرن، فرآیند محاسبه حقوق و دستمزد یا سایر تراکنش های مالی در موسسات آموزشی می تواند به صورت خودکار انجام شود.

مدیریت موجودی

مدیریت موجودی یکی از آن فرآیندهایی است که در موسسات آموزشی می تواند مشکل ساز است. گاهی اوقات برخی از دانش آموزان کتاب کافی ندارند. گاهی اوقات تعداد میز و سایر تجهیزات با تعداد ذکر شده در مستندات مطابقت ندارند. نمونه های زیادی از این دست وجود دارد که همه این مشکلات را می توان با دیجیتالی شدن حل کرد.

به لطف رویکرد مدرن و استفاده از سیستم های ویژه مدیریت موجودی، موسسات آموزشی می توانند فرآیند خرید موجودی جدید، در دسترس بودن موجودی لازم و مقدار آن، روند دور انداختن موجودی های غیر ضروری و … را کنترل کنند.

ارزیابی سلامت

با گسترش همه گیری کرونا، موسسه های آموزشی به محلی تبدیل شده بودند که در صورت رعایت نکردن قوانین خاص، ویروس می توانست در آن با سرعت نور گسترش یابد. گاهی اوقات تحت کنترل نگه داشتن همه چیز غیرممکن است. به لطف فناوری های مدرن، سلامت دانش آموزان را می توان تنها در چند ثانیه اندازه گیری کرد. یک مؤسسه آموزشی می تواند برای اندازه گیری دمای دانش آموزان، اندازه گیری سطح اکسیژن در اتاق های جداگانه، اندازه گیری فاصله بین دانش آموزان و … دستگاه های خاصی را در کلاس ها نصب کند.

نکته مهم

به لطف فناوری های مدرن، سلامت دانش آموزان را می توان تنها در چند ثانیه اندازه گیری کرد.

مدیریت نیروی انسانی

برای اینکه کار کارمندان سازماندهی و کنترل شده باشد، سیستم های ویژه مدیریت کارمندان لازم است تا اکثر فرآیندهای مرتبط با مدیریت کارمندان خودکارسازی شوند. دیجیتالی شدن مدیریت کارمندان برای تسهیل فرآیندهای مدیریت کارمندان است، به عنوان مثال، خودکار کردن فرآیند برنامه ریزی کلاس ها، توزیع نیروی آموزشی در کلاس ها و …

سیستم های کلیدی در تحول دیجیتال آموزش

اکنون به بررسی سیستم های اصلی در تحول دیجیتال آموزش و تحول دیجیتال در آموزش عالی خواهیم پرداخت:

سیستم LMS

سیستم LMS که از محبوب ترین نمونه های تحول دیجیتال در آموزش است یک سرویس مدیریت یادگیری می باشد که شامل موارد زیر است:

 • راه اندازی و نظارت بر دوره های آموزشی، برقراری تعامل بین معلمان و دانش آموزان، برنامه ریزی، سازماندهی کلیه فرآیندهای آموزشی و نظارت بر نتایج محتوای آموزشی و توسعه دانش آموزان.
 • اغلب، این باور وجود دارد که LMS فقط برای سازماندهی آموزش آنلاین استفاده می شود. اما نه تنها برای آموزش از راه دور بلکه برای فرمت های آموزشی ترکیبی نیز قابل استفاده است. که به کمک انواع مختلف ارتباطات امکان پذیر شده است: برنامه های پخش آنلاین، انجمن ها، گروه های چت و ایمیل. با کمک LMS می توان هر نوع روش آموزشی را سازماندهی کرد: حضوری، از راه دور، فردی و گروهی.

مزایای سیستم های مدیریت یادگیری

 • نیاز نیست معلمان و مربیان یک موضوع مشابه را برای گروه های مختلف دانش آموزان توضیح بدهند و دانش آموزان هم نیاز به حضور در کلاس ندارند.
 • کاهش هزینه تحصیل به مراتب ارزان تر از اجاره کلاس، دعوت از مربی و انجام آموزش است. مربی باید برای یک سخنرانی یا سمینار مسیر طولانی را طی کند.
 • سهولت استفاده رابط بصری، دستورالعمل ها و سازنده ها
 • قابلیت دسترسی از هر نقطه در جهان. شما می توانید در هر جا و هر زمان که مساعد بودید مطالعه کنید.
 • راحتی ذخیره سازی محتوای آموزشی، گزارش، تست دانش و ارتباطات در یک سیستم واحد انجام می شود و نیازی به استفاده از نرم افزارها و برنامه ها دیگر نیست.
 • ذخیره سازی حجم زیادی از داده ها
 • در دسترس بودن گزارش موفقیت دوره ها، محبوبیت آنها و ….

مراحل اصلی تحول دیجیتال در آموزش

مرحله اول: تجزیه و تحلیل کسب و کار

اولین مرحله، تجزیه و تحلیل کسب و کار است. شما باید سیستم موجود خود را تجزیه و تحلیل کنید و مشکلات و کاستی های دقیق آن را درک کنید. باید مشخص شود که چه چیزی باید حذف، تغییر، اضافه یا باقی بماند. این تجزیه و تحلیل به شما کمک خواهد کرد تا تصویر کاملی از سازمان خود داشته باشید تا استراتژی دقیق و برنامه ریزی درستی برای مراحل بعدی انجام شود.

مرحله دوم: طرح پروژه

در مرحله بعد، باید نقشه ای برای اقدامات خود طراحی کنید. تمام مراحل دیجیتالی شدن را گام به گام بنویسید تا به بیراهه نروید. رمز موفقیت، یک برنامه ریزی دقیق خواهد بود. در ضمن توصیه می شود برای هر کار موعد مقرر تعیین شود و بودجه مشخصی به آن اختصاص داده شود.

خلاصه تحول دیجیتال در آموزش

اگرچه روند تحول دیجیتال در آموزش عالی همیشه به آرامی پیش نمی رود، اما همه شواهد نشان می دهد که یادگیری دیجیتال، آینده بشریت است. به گفته کارشناسان، در آینده بسیار نزدیک، مدارس، دانشگاه ها و کسب و کارها به طور فزاینده ای برای تحصیل به فناوری ها روی خواهند آورد. تجربه سال 2020 نشان داده است که در شرایط بحران جهانی، این فناوری اطلاعات است که به میلیون ها نفر در سراسر جهان اجازه می دهد به یادگیری و کسب دانش جدید ادامه دهند. نمونه های زیادی از تحول دیجیتال در آموزش وجود دارد. ما رایج ترین و محبوب ترین آنها را شرح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در مطالب کاواک

کاواک در شبکه‌های اجتماعی

شاید دوست داشته باشید

درخواست پروپوزال