شماره تماس: 984191011210+

برترین فناوری های تحول دیجیتال؛ 10 تکنولوژی برتر برای رشد سازمان

فناوری های تحول دیجیتال

فناوری های تحول دیجیتال جهت دیجیتالی سازی صحیح می تواند کسب و کار شما را به سطح جدیدی از رشد و توسعه برساند، در حالی که فناوری اشتباه می تواند آن را فلج کند. مطالعات نشان می دهد که هزینه تحول دیجیتال بسیار بالا است، اما 70 درصد از تلاش ها به دلیل استراتژی ها و فناوری های نادرست با شکست مواجه می شوند. همچنین کسب‌وکارها فرض می‌کنند که همه تکنولوژی های تحول دیجیتال برای همه انواع کسب‌وکارها اعمال می‌شوند که این طور نیست. پذیرش فناوری اساسا به نیازهای یک کسب و کار، پایگاه مشتری و روند صنعت بستگی دارد.

برای پرداختن به این موضوع، در این مقاله فهرستی از فناوری های تحول دیجیتال موفق را که برای سازمان‌ها ایده‌آل هستند، گردآوری کرده‌ایم. تا انتهای مقاله همراه بمانید.

تحول دیجیتال در بخش تولید

تحول دیجیتال چیست؟

پیش از هر چیز باید بدانیم تحول دیجیتال چیست؟ تحول دیجیتال فرآیند یکپارچه سازی راهکارهای دیجیتال در فرآیندهای تجاری برای ارائه ارزش به مشتریان و رقابتی تر شدن است. این با دیجیتالی شدن (استفاده از فناوری های دیجیتال در کسب و کار) متفاوت است زیرا نیازمند نوآوری و تغییر فرهنگ برای تحول عظیم سازمان است. دو محور اصلی برای دستیابی به تحول دیجیتال در کسب و کار وجود دارد:

1. ارائه ارزش

2. تغییر فرهنگی

استفاده از فناوری های تحول دیجیتال بدون ارائه ارزش به مشتریان، تنها منجر به زیان مالی و استراتژیک می شود. به طور مشابه، یک تحول واقعی بدون به چالش کشیدن وضعیت موجود امکان پذیر نیست.

برترین فناوری های تحول دیجیتال

تحول دیجیتال (DX) فرآیند ادغام فناوری در تمام جنبه های یک سازمان است. این در مورد استفاده از فناوری برای بهبود عملیات، منجر به فرآیندهای سریع‌تر، کاهش ضایعات و هزینه، بهبود تصمیم‌گیری و تجربه بهتر کارکنان یا مشتری است.

بیایید نگاهی به 10 مورد از بهترین فناوری های تحول دیجیتال بیاندازیم که می توانند به سازمان ها کمک کنند تا تحول دیجیتال را تسریع کنند.

1. فناوری موبایل

فناوری موبایل، تکنولوژی تحول دیجیتال

فناوری موبایل یک عنصر اساسی از تکنولوژی های تحول دیجیتال برای ایجاد تحول دیجیتال است. بر اساس آخرین نظرسنجی موسسه تحقیقاتی PWC، حدود 71 درصد از مدیران عامل معتقدند که راه حل های تلفن همراه مهم تر از اینترنت اشیا و رایانش ابری برای تحول هستند، در حالی که 29 درصد آن را به عنوان دومین فناوری مهم رتبه بندی می کنند. این نشان می دهد که تقریبا همه رهبران تجاری اهمیت فناوری تلفن همراه در دیجیتالی شدن را درک می کنند.

دستگاه های تلفن همراه سرعت تعاملات بین شرکت ها و مشتریان شان را افزایش می دهند. این فعل و انفعالات امکان دسترسی به داده های درلحظه را فراهم می کند که تکثیر آنها از طریق هر وسیله دیگری تقریبا غیرممکن است. آنها همچنین به بازاریابان این امکان را می دهند که داده های ارزشمندی را برای رشد مشتریان فعلی خود یا توسعه بازارهای جدید جمع آوری کنند. کسب‌وکارها از ابزارهایی مانند تولیدکننده‌های کد QR برای ایجاد کدهای QR استفاده می‌کنند که می‌توانند تجربه‌ای واقعا برای موبایل فراهم کنند.

به طور مشابه، یک رابط سازگار با موبایل برای حضور آنلاین هر سازمانی بسیار مهم است. برای سازمان ها، این به معنای ایجاد برنامه های کاربردی، وب سایت ها و جوامع آنلاین است که برای دستگاه های تلفن همراه بهینه شده اند.

2. واقعیت افزوده

واقعیت افزوده یکی از فناوری های تحول دیجیتال است که توسط چندین صنعت استفاده می‌شود. به‌طور ساده، واقعیت افزوده (AR) تقویت مجازی دنیای فیزیکی با افزودن عناصر دیجیتال، صداها و سایر محرک‌های حسی است. واقعیت افزوده یا AR از فناوری تلفن همراه هوشمند، همراه با داده های زمان واقعی برای تولید گرافیک بصری استفاده می کند. این نمای ترکیبی، نمایی مجازی از سیستم هایی را ارائه می دهد که به اپراتورها و مشتریان در ظرفیت های مختلف کمک می کند. بهترین راه برای درک آن در توسعه محصول است.

 واقعیت افزوده به کارآفرینان اجازه می‌دهد مدل‌های مجازی سه‌بعدی محصولات جدید را ارزیابی کنند، که به راحتی می‌توان آنها را بدون نیاز به توسعه یک نمونه اولیه تغییر داد. سازمان‌ها از این فناوری دیجیتال برای افزایش تجربه شرکت‌کنندگان در طول رویدادها استفاده می‌کنند. مدیران می توانند با ایجاد یک راهپیمایی مجازی بر اساس فیلم رویداد قبلی، به بازدیدکنندگان بالقوه نشان دهند که در این رویداد چه انتظاری دارند. به طور مشابه، می‌تواند به آنها کمک کند تا در طول نمایش محصولات، یک تجربه برند مجازی برای مشتریان بسازند.

3. رباتیک

طبق آخرین آمار، از هر چهار سازمان هر یک از روباتیک برای گنجاندن دیجیتالی شدن در وظایف خود استفاده می کنند. برخلاف روباتیک سنتی، این رباتیک قادر به تعامل با انسان ها و بهبود عملکرد آنها بر اساس اطلاعاتی است که دریافت می کند.

رباتیک هوشمند که یکی از فناوری های تحول دیجیتال است، هنگامی که با هوش مصنوعی و اینترنت اشیا ترکیب شود می تواند نتایج قدرتمندی را در شرکت ها ایجاد کند. آنها می توانند تجربه کاربر را افزایش دهند، کارایی را افزایش دهند و بهره وری را ده برابر افزایش دهند. یک مثال عالی از رباتیک هوشمند در سازمان‌ها، استفاده از فناوری گیمیفیکیشن در رویدادهای مجازی جهت بهبود تجربیات شرکت‌کنندگان است.

این فناوری اصول بازی را در جلسات مجازی شامل مسابقات، اهداف، امتیازات و چالش‌ها برای درگیر کردن شرکت‌کنندگان گنجانده است. در نتیجه، با تشویق شرکت کنندگان به صحبت و تبادل نظر در مورد چگونگی حل مشکلات با هم، به عنوان یخ شکن عمل می کند.

4. اینترنت اشیا (IoT)

IOT فناوری تحول دیجیتال

اینترنت اشیا (IoT) شامل شبکه بزرگی از سیستم های متصل است که می توانند اطلاعات را بدون ورودی دستی، جمع آوری و به اشتراک بگذارند. این فناوری حسگرهای دستگاه ها را با یک پلتفرم متمرکز اینترنت اشیاء مرتبط می کند که داده ها را از آنها استخراج و ذخیره می کند. سپس اینها برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات ارزشمند با مدیران، تجزیه و تحلیل می شوند.

تحول دیجیتال در صنعت خرده فروشی

اینترنت اشیا هم چنین می‌تواند تشخیص دهد که کدام داده مفید است و کدامیک را می‌توان با خیال راحت دور انداخت. می توان از آن برای شناسایی الگوها، پیشنهاد راه حل ها و پیش بینی مشکلات احتمالی استفاده کرد.

سازمان ها می توانند از اینترنت اشیا به صورت انفرادی یا در ترکیب با ابزارهای دیگر جهت تسریع تحول دیجیتال استفاده کنند. هم چنین می‌تواند با ارائه راه‌حل‌های نوآورانه به اعضای خود، کارایی، کاهش هزینه‌ها و تضمین آینده کسب‌وکار آنها را افزایش دهد.

5. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

وقتی نوبت به یافتن بهترین فناوری های تحول دیجیتال در کسب و کار می رسد، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین دست به دست هم می دهند. هوش مصنوعی به توانایی رایانه ها برای شبیه سازی آنچه مردم در دنیای واقعی فکر می کنند و انجام می دهند اشاره دارد. تقریبا در تمام فناوری‌های پیشرفته امروزی از جمله دستگاه‌های هوشمند، بینایی رایانه، پردازنده‌های زبان طبیعی و دستیارهای صوتی گنجانده شده است.

این به شرکت‌ها و سازمان‌های اجازه می‌دهد تا وظایف را خودکار کنند، سریع‌تر تصمیم بگیرند و مشتریان را از طریق چت‌بات‌ها درگیر کنند. به همین دلیل است که بازاریابی هوش مصنوعی در حال افزایش است، زیرا به شرکت ها اجازه می دهد تا کمپین های هدفمندتری ایجاد کنند و نیازهای مشتریان را بهتر درک کنند.

یادگیری ماشینی مقوله ای از هوش مصنوعی است که بر استفاده از الگوریتم ها و داده ها برای تقلید از نحوه یادگیری مغز انسان تمرکز می کند و به تدریج دقت آن را افزایش می دهد. با استخراج بینش ها و الگوها از داده های ورودی کار می کند. این به سیستم ها اجازه می دهد تا داده ها را ارزیابی و زمینه سازی کنند تا اطلاعات یا اقدامات به طور خودکار بدون کمک انسانی فعال شوند.

با استفاده از ابزارهای دیجیتالی سازی قدرتمند مانند یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی در نقشه راه تحول دیجیتال و استراتژی های تحول دیجیتال خود، سازمان ها می توانند بینش بهتری نسبت به داده ها به دست آورند و تصمیمات آگاهانه تری را سریعتر اتخاذ کنند.

6. داده های بزرگ و تجزیه و تحلیل زمان واقعی

تجزیه و تحلیل داده های بزرگ یک فناوری دیجیتال ضروری است که داده های پیچیده را رمزگشایی می کند تا اطلاعات مهمی مانند الگوهای مشتری از جمله رفتار و علایق آنها، روندهای بازار و همبستگی های ناشناخته را آشکار کند. اندازه کلان داده می تواند از ترابایت تا زتابایت متغیر باشد و می تواند ساختار یافته، بدون ساختار یا نیمه ساختار باشد. به دلیل پیچیدگی داده‌ها، روش‌های تحلیل سنتی نمی‌توانند اطلاعات را رمزگشایی کنند، که به داده‌های بزرگ اجازه می‌دهد تا تجزیه و تحلیل بلادرنگ را برای کمک به تصمیم‌گیری آگاهانه ارائه دهند.

تجزیه و تحلیل در لحظه به چندین روش به سازمان ها کمک می کند که عبارتند از:

  • برای به دست آوردن بینش های جدید و اقدام، کسب و کارها می توانند به حجم زیادی از داده ها از منابع مختلف دسترسی داشته باشند و آنها را تجزیه و تحلیل کنند.
  • با استفاده از ابزارهای انعطاف پذیر پردازش و ذخیره سازی داده ها، می توان مقادیر زیادی از داده ها را ذخیره و تجزیه و تحلیل کرد.
  • محصولات و خدمات جدید را بر اساس نیازهای مشتری و مشکلات احتمالی ایجاد کرد.

7. دوقلو دیجیتال

دوقلو دیجیتال یا Digital Twin یک کلون مجازی از یک فرآیند یا یک سرویس را با استفاده از مدل سازی سه بعدی ایجاد می کند. برای تکرار فرآیندهایی استفاده می شود که داده ها را از شبیه سازی ها برای پیش بینی عملکرد آنها جمع آوری می کند. سپس می‌توان این فناوری‌ها را با سایر فناوری های تحول دیجیتال مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و کلان داده‌ها برای هدایت نوآوری دیجیتال مرتبط کرد. بر اساس عملکرد آنها، چهار نوع دوقلو دیجیتال وجود دارد:

1. Component Twins: کلون‌های بخش کوچکی از سیستم.

2. Asset Twins: آنها تعاملات بین دو یا چند جزء را شبیه سازی می کنند.

3. Unit Twins: یک سیستم یکپارچه از چندین مؤلفه که با هم کار می کنند را تکرار می کند.

4. Process Twins: آنها کلون های دیجیتالی کل سیستم عامل هستند.

بسته به نیاز، یک شرکت ممکن است از بیش از یک نوع دوقلو استفاده کند. برای سازمان‌ها، دوقلوهای دیجیتال می‌توانند بینش‌های مبتنی بر داده، افزایش اعتماد اعضا و بهبود موقعیت رقابتی را فعال کنند.

علاوه بر این، به سازمان‌های غیرانتفاعی اجازه می‌دهد تا اطلاعات را کارآمدتر پردازش کنند، مشارکت داوطلبان را افزایش دهند، هزینه‌های عملیاتی کمتری داشته باشند و فرآیندها را ساده‌تر کنند.

8. یکپارچه سازی مبتنی بر API

یکپارچه سازی API یک فناوری قدرتمند از تکنولوژی های تحول دیجیتال است که تقریبا توسط تمام پلتفرم های تحول دیجیتال استفاده می شود. این یکپارچه سازی، دو یا چند سیستم را از طریق APIهایشان به هم متصل می کند تا امکان تبادل یکپارچه داده بین آنها را فراهم کند. هنگامی که در یک پلت فرم گنجانده می شود، میزبان یک هاب مرکزی است که در آن برنامه ها بر اساس API ذخیره می شوند. از آنجا، با شناسایی درخواست‌های هدف و پاسخ به آنها با API مناسب، یک جریان گفتگو را حفظ می‌کند.

به عنوان مثال، هر زمان که یک سیستم تمایل به ایجاد یا تغییر یک سرویس داشته باشد، یکپارچه سازی مبتنی بر API برنامه مورد نظر را از پایگاه داده وسیع بر اساس API خود پیدا کرده و آن را در سرویس ادغام می کند. بنابراین، به سازمان ها اجازه می دهد تا با انتخاب برنامه مناسب از سیستم یکپارچه، خدمات یا ویژگی های جدیدی ایجاد کنند.

سازمان‌ها برای همگام‌سازی داده‌ها، بهبود بهره‌وری و افزایش درآمد به ادغام‌های API متکی هستند. از آنجایی که جایگزین چندین ابزار دیجیتال می شود، گردش کار را نیز افزایش می دهد، از اختلالات سیستم جلوگیری می کند و هزینه های کلی را کاهش می دهد.

9. اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA)

اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA) جدیدترین تکنولوژی از فناوری های تحول دیجیتال است که از ربات ها، هوش مصنوعی و چت بات ها برای خودکارسازی کارهای دستی استفاده می کند. این فناوری سازمان ها را با گردش کار ساده، نتایج بهینه، خطاهای کمتر و مدیریت قوی سیستم برای ایجاد تحول دیجیتالی فراهم می کند.

استفاده های بی پایانی از RPA در یک سازمان وجود دارد. با این حال، آنها بیشتر برای کارهایی با احتمال خطای انسانی، مانند نگهداری صورتحساب، انتقال داده ها، و حسابرسی داده ها استفاده می شوند. این فناوری تحول دیجیتال با شبیه سازی اقدامات کاربر از کلیک های ساده و عملیات تجاری کپی-پیست گرفته تا جریان های کاری پیچیده تر و فعالیت های صورتحساب کار می کند.

در موارد پیشرفته، آنها کل گردش کار را بازسازی می‌کنند تا عملیات، اعتبارسنجی و تأیید سریع‌تر و دقیق‌تر را بدون نیاز به توقف و تأیید انجام دهند. علاوه بر این، RPA شامل تجزیه و تحلیل داده های بزرگ است که سازمان ها را قادر می سازد تا دانش زمان واقعی از الگوهای اعضای خود به دست آورند. با استفاده از این اطلاعات، انجمن ها می توانند استراتژی های تحول دیجیتال خود را بهبود بخشند تا موفق تر و کارآمدتر شوند.

10. فناوری مبتنی بر ابر

ابر یک جزء اجتناب ناپذیر در فناوری های تحول دیجیتال است که انعطاف پذیری، مقیاس پذیری و چابکی را برای سازمان ها فراهم می کند. خدمات ذخیره سازی سنتی برای مدیریت مقرون به صرفه و ایمن حجم زیادی از داده ها کافی نیستند. در نتیجه، صنایع بیشتری به مرور زمان به سمت فضای ابری سوق داده می شوند. این فناوری تمام داده‌ها را در فضای ابری ذخیره می‌کند و سازمان‌ها را از دردسر دانلود فایل‌های سنگین، یافتن کارشناسان فناوری اطلاعات یا به‌روزرسانی دستی برنامه‌هایشان رها می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در مطالب کاواک

کاواک در شبکه‌های اجتماعی

شاید دوست داشته باشید

درخواست پروپوزال